Kraków: ponad 10 tys. osób uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli
06 stycznia 2013 | 19:16 | led Ⓒ Ⓟ
Aż z trzech miejsc w Krakowie wyruszył tegoroczny, barwny Orszak Trzech Króli, w którym uczestniczyło ok. 10 tys. osób: rycerzy, dworzan, giermków i aniołków. W orszaku czerwonym – europejskim, który wyruszył z Wawelu szedł kard. Stanisław Dziwisz i prowadził monarchę za gwiazdą do Stajenki, ustawionej na Rynku Głównym, gdzie wszyscy uczestnicy oddali hołd Świętej Rodzinie.
Uroczystość Objawienia Pańskiego w Krakowie rozpoczęła się Mszą św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił bp Jan Szkodoń, dziekan Kapituły Metropolitalnej.
Podczas liturgii metropolita krakowski zwrócił uwagę na to, że od kilku lat z Wawelu na Rynek krakowski wyrusza Orszak Trzech Króli – nowa inicjatywa wiernych świeckich, którzy w ten sposób pragną zamanifestować swoją wiarę w Jezusa Chrystusa i wyznać ją przed światem.
Następnie hierarcha złożył życzenia zgromadzonym. Skierował je do kard. Franciszka Macharskiego, który obchodzi dzisiaj rocznicę konsekracji biskupiej. Władzom miasta życzył mądrości i światła, które prowadziło Mędrców ze Wschodu do Betlejem. „Niech to światło, zwłaszcza w czasach kryzysu i chwilowych trudności, pozwoli widzieć szczególnie potrzeby tych najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych” – mówił kardynał. „Modlę się o to, aby nie było w naszym mieście bezdomnych i abyśmy byli nawzajem dla siebie solidarni. Życzę również, aby nasze miasto zachowało swój chrześcijański charakter” – podkreślił.
Hierarcha powiedział, że Kraków – Miasto Miłosierdzia – jest miastem Jana Pawła II. I zaznaczył, że obok sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wyrasta Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, działają już duszpasterstwo, Instytut Dialogu Międzykulturowego i dom wolontariatu oraz inne inicjatywy. „Mam nadzieję, że w czerwcu tego roku zostanie pobłogosławiony kościół dedykowany bł. Janowi Pawłowi II, aby służyć wszystkim przybywającym do Krakowa po jego śladach” – mówił metropolita krakowski.
Z kolei kapłanom diecezji życzył, aby w Roku Wiary na nowo odkryli dar wiary i dzielili się nim z wiernymi. Kardynał podziękował im za zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji. Krakowskiemu seminarium duchownemu metropolita życzył, aby było miejscem dojrzewania do kapłaństwa i podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich w trosce o nowe powołania, a siostrom zakonnym podziękował za wkład jaki wnoszą w życie religijne.
Kard. Dziwisz swoje życzenia skierował również do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wszystkich uczelni w mieście. „Młodzieży życzę za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, aby była dobrą nadzieją przyszłości. Nasze «jutro» zależy od «dziś» naszej młodzieży” – mówił hierarcha. „Wszystkim parafiom życzę, aby w tym roku wiary były wspólnotami, gdzie wiara jest przeżywana i przekazywana młodemu pokoleniu” – podkreślił.
Po raz pierwszy krakowski orszak wyruszył z trzech miejsc. W orszaku czerwonym – europejskim, który wyruszył z Wawelu szedł kard. Stanisław Dziwisz i jako gospodarz miejsca poprowadził monarchę za gwiazdą do Stajenki.
Z kolei Orszak niebieski – afrykański wyruszył z Placu Matejki i miał charakter misyjny. Królowi towarzyszył zespół kilkudziesięciu bębniarzy oraz wolontariusze Fundacji Kapucyni i Misje, którzy poprowadzili śpiew kolęd w afrykańskim języku sango. Przed wyruszeniem uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w kościele św. Floriana.
Natomiast orszak zielony poprowadził król reprezentujący kontynent azjatycki. Jego dalekowschodnim akcentem był długi, kolorowy smok niesiony przez kilkunastu uczestników. Ta część orszaku formowała się na ulicy Retoryka, a wcześniej jego uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie w kościele sióstr sercanek i kolegiacie św. Anny. W trakcie pochodu królom towarzyszyli mali rycerze i dworzanie, czyli całe rodziny oraz dzieci i młodzież z krakowskich szkół. W orszaku uczestniczyli także m.in. aktorzy, ludzie kultury i sztuki, władze miasta i regionu.
Wszyscy uczestnicy orszaku spotkali się na Rynku Głównym przed sceną, na której w stajence znajdowała się Święta Rodzina. Tam wspólnie oddali pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu. Specjalnie dla uczestników Orszaku hejnalista tuż przed wybiciem godziny dwunastej zagrał kolędę. Według szacunków policji w orszaku uczestniczyło ok. 10 tys. osób.
„Dzisiaj my sami dołączamy do orszaku Trzech Króli. Utożsamiamy się z ich postawą. Pragniemy być – jak oni – ludźmi otwartego umysłu i serca. Pragniemy dać wyraz naszej wiary. Nowo narodzony Pan przyszedł przecież do każdego z nas. Dla każdego z nas jest Zbawicielem. Pragniemy przed Nim otworzyć na oścież drzwi” – mówił do zgromadzonych uczestników kard. Dziwisz. „Takiej postawy uczył nas bł. papież Jan Paweł II. Pragniemy ofiarować narodzonemu w Betlejem Królowi to, co w nas najcenniejsze. Pragniemy zawierzyć Mu wszystkie nasze sprawy, marzenia i nadzieje” – dodał.
Hierarcha podkreślił, że dzisiejszy Orszak Trzech Króli jest radosnym świętem. „Jest zwłaszcza świętem ludzi młodych, bo Ewangelia jest zawsze młoda, jest zawsze świeża, jest zawsze „na nasze czasy”. W niej zawarta jest odpowiedź na najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca” – podkreślił metropolita krakowski.
„Nasz Orszak jest świadectwem wiary, i to w Roku Wiary. Pragniemy, by ewangeliczna prawda o Bogu i człowieku nadawała kształt naszemu życiu osobistemu, rodzinnemu i społecznemu. Taki jest najgłębszy sens dzisiejszego święta i dzisiejszego Orszaku, który dotarł do centrum, do serca Królewskiego Miasta Krakowa” – mówił kard. Dziwisz.
Orszak miał również wymiar charytatywny – na jego trasie i podczas koncertu wolontariusze Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zbierali datki.
W skali całego kraju Orszak Trzech Króli będzie miał już swoją 5. edycję. W Krakowie odbył się po raz trzeci. Przeszedł ulicami blisko 100 miast (w roku 2012 uczestniczyły w nim 24 miasta).
Najważniejszymi uczestnikami Orszaku są dzieci, dlatego do udziału zapraszane są całe rodziny. Organizatorzy zaznaczają, że Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem apolitycznym i otwartym dla wszystkich, nie tylko chrześcijan, ale i niewierzących. Orszak to uliczne przedstawienie z udziałem publiczności, zawiera elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. Celem barwnego pochodu jest pielęgnowanie wartości rodzinnych, a także uczczenie uroczystości Objawienia Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.