W lutym intronizacja patriarchy Jana X
04 stycznia 2013 | 12:30 | kg (KAI/P-C) / br Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 10 lutego odbędzie się w katedrze Świętego Krzyża Pańskiego w Damaszku intronizacja, czyli objęcie urzędu przez nowego prawosławnego patriarchę antiocheńskiego Jana X.
Decyzję w tej sprawie podjął Święty Synod Patriarchatu. Postanowiono również, że kierownikiem sekretariatu patriarszego będzie biskup seleucki Efrem.
13 stycznia – w 40. dniu po śmierci poprzedniego patriarchy, Ignacego IV – w soborze katedralnym w stolicy Syrii zostanie odprawiona panichida (nabożeństwo żałobne) za jego duszę. Jego następca poprosił zwierzchników Kościołów prawosławnych na całym świecie o wspomnienie w tym dniu w modlitwach swego poprzednika.
Patriarcha Wielkiego Bożego Grodu Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii i Całej Mezopotamii oraz Całego Wschodu – Jan X (Jazidżi) został wybrany 17 grudnia ub.r. na posiedzeniu Synodu Biskupów w klasztorze Balamand w północnym Libanie. Dotychczas był on metropolitą antiocheńskiej wspólnoty prawosławnej w Europie Zachodniej i Środkowej (z siedzibą w Paryżu), która w ostatnich latach znacznie wzrosła na skutek zwiększonej migracji. Zastąpił on zmarłego 5 tegoż miesiąca w wieku 92 lat patriarchę Ignacego IV (Hazima).
Nowy zwierzchnik prawosławia antiocheńskiego urodził się w 1955 r. w portowym mieście syryjskim Latakii (historycznej Laodycei). Ma za sobą studia w Syrii, w Libanie i Grecji. W 1978 r. uzyskał dyplom z teologii na Wydziale Teologicznym w Balamandzie, po czym do 1982 r. studiował na wydziale muzyki bizantyńskiej w Salonikach, zdobywając doktorat z muzyki liturgicznej. Od 1981 r. wykładał na swym dawnym wydziale w Balamandzie, którego do 2005 r. był kilkakrotnie dziekanem.
W 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2001-05 był także opatem klasztoru w Balamandzie. 24 stycznia 1995 r. został biskupem pomocniczym eparchii (diecezji) Akkar, a w 2008 r. Święty Synod mianował go metropolitą Europy Zachodniej i Środkowej. Jan X ma młodszego o 4 lata brata, który od 12 lat jest metropolitą Aleppo w Syrii.
Obecnie terytorium kanoniczne Patriarchatu (z siedzibą w Damaszku), który zajmuje trzecie miejsce na honorowej liście światowego prawosławia, obejmuje Syrię, Liban i historyczną Mezopotamię (dzisiejszy Irak i Iran), ale ma on też swoje eparchie i parafie na innych terenach, m.in. w obu Amerykach, w Australii i w Europie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.