Diecezja włocławska podsumowuje rok 2012
31 grudnia 2012 | 19:04 | ks. Krzysztof Stawicki Ⓒ Ⓟ
Inauguracja Roku Wiary w diecezji, wizyta nuncjusz apostolskiego abp Migliore w Piotrkowie Kujawskim i Ciechocinku, przekazanie relikwii bł. Jana Pawła przez abp. Mokrzyckiego, wizyta duszpasterska Prymasa Katalonii – to zdaniem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa najważniejsze wydarzenia w życiu diecezji w kończącym się 2012 roku. Zdaniem kanclerza Kurii, ks. prał. Artura Niemiry, do wspomnianych wydarzeń zaliczyć należy działalność biskupa włocławskiego w obronie TV Trwam, obecności lekcji historii, czci Obrazu Jasnogórskiego i obecności krzyża w przestrzeni publicznej.
11 października we włocławskiej katedrze odbyła się uroczysta inauguracja Roku Wiary w diecezji włocławskiej. Całość celebracji uświetnił występ Cappelli Gedanensis, która oprócz tego, że wykonywała pieśni i części stałe podczas Mszy św., dała koncert bezpośrednio przed rozpoczęciem Eucharystii. Biskup Włocławski skierował także list pasterski do wiernych diecezji oraz wydał dekret dotyczący odpustów w Roku Wiary.
„Rok Wiary ma nas uczyć przylgnięcia do Boga, a jeśli On, Jego sprawy, Jego nauka będą nam tak cenne i bliskie, nie będziemy się ich krępować, nie będziemy się ich wstydzić, nie będziemy przestraszonymi tchórzami w sprawach swojej wiary” – powiedział bp Wiesław Mering 11 października podczas homilii w katedrze włocławskiej, a w liście pasterskim napisał: „«Wiara jest osobowym przylgnięciem całego człowieka do Boga, który się objawia» (KKK 176). Można więc powiedzieć za Ojcem Świętym, że «wiara jest decyzją na to, żeby być z Panem, aby z Nim żyć». Jest więc prawdą, którą trzeba żyć”, zachęcając do dawania świadectwa wiary.
Znaczącymi wydarzeniami były trzy wizyty duszpasterskie goszczących w diecezji hierarchów.
21 stycznia na zaproszenie biskupa włocławskiego abp Celestino Migliore poświęcił w Piotrkowie Kujawskim odnowioną płaskorzeźbę upamiętniającą jego poprzednika na urzędzie nuncjusza – abp. Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, a w Ciechocinku przewodniczył centralnemu dla diecezji włocławskiej nabożeństwu w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas tej wizyty abp Migliore powiedział m.in.: „Achilles Ratti czuł się tutaj, w Polsce, jak w domu. Nuncjusz Apostolski reprezentujący Ojca Świętego w danym kraju powinien czuć się w nim dobrze, pokochać ludzi, wśród których przebywa. Ja też czuję się w Polsce jak w domu”.
14 maja w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której przekazał i dokonał instalacji relikwii bł. Jana Pawła II. W pełnej ciepła i wzruszającej homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o Janie Pawle II, u boku którego – jak sam oznajmił – miał szczęście być przez 9 lat. Wyznał, że dla niego, jako drugiego sekretarza, Jan Paweł II, „był wyjątkowym człowiekiem, mimo, że takim samym jak my, to jednocześnie innym, odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia, czy reagowania. Jakoś w przedziwny sposób promieniował na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”.
W dniach od 2 do 6 lipca z wizytą w diecezji włocławskiej przebywał Prymas Katalonii, abp Jaume Pujol – arcybiskup Tarragony (Hiszpania). „Przebywałem w Polsce jako gość bp. Wiesława Meringa, by podziękować za pracę dwóch księży diecezji włocławskiej w archidiecezji Tarragona” – powiedział arcybiskup Tarragony.
Abp Pujol przyznał, że innymi motywami podróży była chęć lepszego poznania rzeczywistości polskiego Kościoła, a także sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Wyznał, że wielkim przeżyciem była dla niego pielgrzymka do sanktuariów związanych z wielkimi świętymi diecezji: do Świnic Warckich – miejsca urodzin i chrztu św. s. Faustyny, do Zduńskiej Woli – miasta urodzin i chrztu św. Maksymiliana, a także na włocławską tamę i do sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Prawdziwym odkryciem dla abp. Pujola było licheńskie sanktuarium, w którym przebywał dwukrotnie, m.in. głosząc konferencję do katechetów diecezji odbywających swoje rekolekcje. Łaską nazwał natomiast możliwość udzielenia sakramentu bierzmowania w rodzinnej parafii św. s. Faustyny w dniu, w którym obchodził 39. rocznicę swoich święceń kapłańskich.
Zdaniem ks. Artura Niemiry, kanclerza Kurii, znacząca w roku 2012 była także działalność bp. Wiesława Meringa związana z aktualnymi wydarzeniami w Polsce. W mijającym roku 2012 biskup włocławski, jako przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zaangażował się w sprawę koncesji na multipleksie dla TV Trwam pisząc apele do przewodniczącego KRRiT oraz prośbę do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zaangażowanie się w rozwiązanie konfliktu wokół TV Trwam, zwracając się także do wiernych o wsparcie starań w uzyskaniu dostępu na Multipleks. Z dużym uznaniem wiernych, nie tylko w diecezji włocławskiej, spotkały się interwencje hierarchy broniącego czci Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po jego profanacji, wypowiedzi dotyczące obecności lekcji historii czy sprawy miejsca krzyża w przestrzeni publicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.