Ostrzeszów: nazaretanki zapraszają do przyklasztornego muzeum
29 grudnia 2012 | 13:26 | ek Ⓒ Ⓟ
Przy klasztorze sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie powstało muzeum, w którym można oglądać zabytkowe eksponaty. Zakonnice zapraszają także do udziału w ciekawych warsztatach edukacyjnych.
Osoby przejeżdżające przez Ostrzeszów siostry nazaretanki zapraszają w swoje progi, gdzie można zwiedzić ciekawy kompleks muzealny. Znajdują się tutaj klasztor i kościół pobernardyński pw. św. Michała Archanioła istniejące już w XVII w. Po stu latach od kasacji klasztoru bernardynów do Ostrzeszowa sprowadzono zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a miało to miejsce w latach 1933-1934. Przed II wojną światową siostry prowadziły gimnazjum żeńskie. O dziejach ojców bernardynów i sióstr nazaretanek bardzo ciekawie opowiadają siostry zakonne oprowadzające po pomieszczeniach muzealnych.
W kościele wzniesionym w stylu barokowym na uwagę zasługuje polichromia figuralna datowana na 1740 r., która jest dziełem Antoniego Ignacego Linke. Barokowe wyposażenie wnętrza, to m.in. trzy ołtarze, z których główny oddziela oratorium zakonne, ambona, konfesjonały. Uwagę zwraca też nagrobek stolnika wieluńskiego Jerzego Floriana Karsznickiego (zm. w 1742 r.) i jego dwóch żon z bogatą dekoracją stiukową i rzeźbami symbolicznymi.
Na dziedzińcu przed świątynią stoi kapliczka pw. św. Judy Tadeusza z XVIII w., w której wnętrzu znajduje się barokowy ołtarzyk z obrazem patrona. Pod kościołem znajdują się krypty grobowe, gdzie byli chowani ojcowie i fundatorzy. Cała polichromia jest pokryta XVIII-wiecznymi freskami nawiązującymi do tematu przemijania. Widnieją na nich napisy łacińskie, które rozszyfrowywał niedawno biblista ks. prał. Alfred Mąka.
W pomieszczeniach klasztornych udostępnione jest również do zwiedzania muzeum.
Część pierwsza poświęcona jest obecności ojców bernardynów, gdzie można zobaczyć m.in. wyrabiane przez zakonników cegły do budowy klasztoru, oryginalny strój bernardyński, pamiątki związane ze sprawowaniem liturgii, stare książki.
Część druga związana jest z historią sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie. Wśród ciekawych eksponatów można obejrzeć: dekret erekcyjny założenia klasztoru sióstr nazaretanek, zapiski rekolekcyjne sióstr, pierwsze konstytucje, publikacje dotyczące zgromadzenia i założycieli bł. Franciszki Siedliskiej, modlitewniki, stare fotografie, przedsoborowy strój nazaretański i wiele innych pamiątek związanych z zakonem. Zwiedzający mogą też zobaczyć jak wyglądała cela siostry nazaretanki. W jednej z sal przygotowano czasową wystawę dotyczącą męczeńskiej śmierci sióstr nazaretanek w Grodnie.
Siostry zapraszają dzieci i młodzież z nauczycielami do skorzystania z nietypowych warsztatów edukacyjnych. Tematyka zajęć może dotyczyć: historii obiektu i pobytu bernardynów w Ostrzeszowie, życia pierwszych zakonników, czy historii zakonów. Prowadzone są również lekcje o baroku.
Muzeum jest czynne we wtorki i czwartki (wejścia o godz. 13.00, 14.00 i 15.00) oraz w niedziele (wejścia o godz. 14.00 i 15.00). Grupy zorganizowane są przyjmowane także w innych terminach (po wcześniejszym uzgodnieniu). Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nazaretankiostrzeszow.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.