Kraków: ks. dr Robert Nęcek o mijającym roku w Kościele
28 grudnia 2012 | 17:36 | led Ⓒ Ⓟ
Otwarcie Roku Wiary, powołanie do istnienia Dziedzińca Pogan oraz podjęcie inicjatyw związanych z Nową Ewangelizacją – to zdaniem ks. dr. Roberta Nęcka, rzecznika krakowskiej kurii, najważniejsze wydarzenia w mijającym 2012 roku w Kościele.
„Uważam, że otwarcie Roku Wiary przez papieża Benedykta XVI zarówno w wymiarze powszechnym, jak i lokalnym w Polsce jest najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w Kościele” – powiedział KAI ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. „Papież niejednokrotnie podkreśla autentyczność wiary, która jest w stanie przekonać innych do chrześcijaństwa. Uważam, że to bardzo dobre posunięcie i klucz” – powiedział.
Zdaniem ks. Nęcka ważnym wydarzeniem w Kościele było powołanie do istnienia Dziedzińca Pogan. „Ta inicjatywa papieża Benedykta XVI cieszy się wielkim uznaniem nawet w laickich częściach Europy, m. in. w Szwecji, gdzie 60 proc. osób deklaruje się jako ateiści i agnostycy” – podkreślił rzecznik krakowskiej kurii. Dodał też, że ta inicjatywa dobrze wkomponowała się w grunt Polski, a w Krakowie, podjęta przez bp. Grzegorza Rysia, cieszy się wielkim zainteresowaniem i uznaniem. „Jednym z elementów autentycznej wiary jest autentyczny dialog, czyli autentyczna rozmowa” – uważa ks. Nęcek.
Według duchownego jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele w mijającym roku były także inicjatywy związane z Nową Ewangelizacją. I przypomniał, że trzydniowe „budzenie Krakowa” na stadionie Cracovii i w sanktuarium Bożego Miłosierdzia cieszyło się uznaniem i zgromadziło wielu, przede wszystkim młodych ludzi.
„Uważam, że te trzy wydarzenia zainicjowane przez papieża Benedykta XVI, są elementarne dla Kościoła i jeżeli będą w taki sposób kontynuowane jak określił to papież, to to jest właśnie to, o co chodzi i w którym kierunku należy iść” – powiedział ks. Nęcek.
Pytany o negatywne wydarzenia, odpowiedział, że dla niego negatywne jest to, co trwa obecnie w naszym społeczeństwie, czyli nieumiejętność rozmowy. Jego zdaniem w tym wymiarze wolności nie umiemy działać właściwie. „Powiedziałbym za ks. Józefem Tischnerem: „nieszczęsny dar wolności”. Dlatego można by życzyć, aby w przyszłym roku w tym wymiarze było lepiej” – podkreślił.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.