Spotkanie opłatkowe Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
20 grudnia 2012 | 19:29 | kos Ⓒ Ⓟ
Trzynaście osób i instytucji zostało odznaczonych medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej podczas spotkania opłatkowego, które odbyło się 20 grudnia w siedzibie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) w Warszawie. Podczas spotkania harcerze przekazali na ręce Władysława Bartoszewskiego Betlejemskie Światełko Pokoju. Medale są przyznawane osobom, które zdaniem Rady znacząco wpłynęły na upamiętnienie miejsc związanych z historią Polski.
Medale wręczał Władysław Bartoszewski, uzasadnienia odczytał sekretarz Rady prof. Andrzej Kunert. Odznaczenia przyznano m.in. wiceambasadorowi RP w Kijowie Dariuszowi Górczyńskiemu, firmom które zrealizowały projekt cmentarza polskich ofiar reżimu komunistycznego w Bykowni oraz oficerom Departamentu Wychowania i Promocji Obronności WP płk. Jerzemu Gutowskiemu, płk. Mirosławowi Kalińskiemu oraz mjr Arturowi Frątczakowi.
– Wypada powiedzieć, że ten kolejny rok upłynął na systematycznej i organicznej pracy, może czasem nieefektownej, może czasem ukrytej, ale za to przynoszącej trwałe osiągnięcia – powiedział podsumowując rok Władysław Bartoszewski. Pozostają miejsca pamięci, pozostają wydawnictwa, pozostaje oddziaływanie na ludzi – podkreślił.
Przewodniczący Rady podziękował swoim współpracownikom za pracę w minionym roku oraz harcerzom za przekazane Betlejemskie Światełko Pokoju. – To zostaje po nas, o czym każdy myśli, czego pragnął i czego chciał. Jeśli chciał czegoś dobrego to świadczy dobrze. Myślę, że po działaniach Rady pozostaje wiele dobra – podsumował Bartoszewski.
Życzenia członkom Rady złożył także biskup Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy pogratulował odznaczonym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. – Sens życiu nadaje odniesienie do Boga i bliskość do drugiego człowieka. Ważne jest, by podczas nadchodzących świąt odkryć wartość drugiego człowieka. Tu w tej rodzinie, niezwykłej rodzinie trzeba to powiedzieć i za to dziękować, że odkrywamy wartość człowieka, często poniżonego i maltretowanego, zabitego po to by utrwalić pamięć o nim, on też jest naszym bliźnim. Odkrywacie przeszłość, aby budować przyszłość – powiedział.
Bp Guzdek odmówił modlitwę „Ojcze nasz” w intencji tych, „członków i współpracowników ROPWiM oraz tych, którym służą członkowie Rady, chroniąc od ich pamięć od zapomnienia” i pobłogosławił opłatek, którym podzielili się uczestnicy spotkania.
ROPWiM jest ciałem społecznym, którego członków – na 4-letnią kadencję – powołuje Prezes Rady Ministrów. Biuro Rady OPWiM jest instytucją państwową, kierowaną przez etatowego sekretarza (jednocześnie członka Rady), realizującą ustawowe zadania Rady. Działalność Rady OPWiM finansowana jest z budżetu państwa.
Radzie OPWiM przewodniczy prof. Władysław Bartoszewski. Pracami Biura Rady OPWiM kieruje od 2010 roku jej sekretarz – prof. Andrzej Kunert, który zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Przewoźnika, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem.
Rada OPWiM utworzona została na mocy ustawy sejmowej z 2 lipca 1947 roku, w tym samym czasie, gdy powstawały muzea na terenie hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i na Majdanku.
Podstawowym zadaniem Rady OPWiM jest inicjowanie i koordynowanie wszelkiej działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego, zarówno w kraju jak i za granicą, a także walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Polski. Od kilku lat jednym ze stałych członków Rady jest biskup polowy WP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.