Diecezja włocławska: świąteczna pomoc parafii w Konecku dla Polaków na Wileńszczyźnie
20 grudnia 2012 | 14:35 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Od kilku lat parafia św. Prokopa w Konecku (diecezja włocławska) wspiera polską społeczność, w tym szkołę w Mejszagole na Wileńszczyźnie. W okresie Adwentu staraniem księdza dziekana Jana Radaszewskiego, przy pomocy ks. kanonika Tadeusza Drozda (który urodził się w Mejszagole i tam się uczył) i parafian zbierane są dary: owoce, żywność, przybory szkolne, słodycze, wydawnictwa katolickie, które w okresie przedświątecznym docierają na Litwę. Od 2011 r. w akcję pomocy włączyły się parafie dekanatu bądkowskiego. Także w tym roku parafianie Kościelnej Wsi, Lekarzewic, Łowiczka, Osięcin i Siniarzewa wsparli pomocą naszych rodaków mieszkających niedaleko Wilna.
Mejszagoła – licząca dziś około 2000 mieszkańców – jest jedną z najstarszych miejscowości na Wileńszczyźnie. Po przyjęciu chrześcijaństwa przez Litwę, w roku 1387 król Władysław Jagiełło ufundował siedem pierwszych kościołów parafialnych, wśród nich kościół Wniebowzięcia NMP w Mejszagole. Z czasem miejscowość stała się ośrodkiem administracji i kultury. Prawa miejskie otrzymała w 1792 r. wraz z herbem, w którym widnieje św. Antoni z Dzieciątkiem Jezus na ręce.
Obecnie Polacy stanowią większość ludności Mejszagoły. Na cmentarzu znajdują się groby polskich żołnierzy, poległych w walkach z bolszewikami (1919-1920) i na nim również złożono ziemię przywiezioną z Katynia, jako wyraz pamięci o trzech pochodzących z Mejszagoły ofiarach zbrodni. Szkoła istniała od XVIII w. Od 2007 r. nosi imię Księdza Prałata Józefa Obrembskiego. Ten kapłan – niezwykle zasłużony dla obrony wiary katolickiej i polskości w mrocznym okresie komunizmu i w niełatwych czasach po jego obaleniu – był proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Mejszagole od 1951 r. Zmarł 7 czerwca 2011 r. w wieku 105 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.