Abp Skworc do nauczycieli akademickich: brońcie także racjonalności
16 grudnia 2012 | 01:22 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Do wezwania, by człowiek nauki był świadkiem prawdy, dobra i piękna, dochodzi dziś jeszcze jedno, bardzo często spotykające się nawet z prześladowaniem. To wezwanie do bycia świadkiem racjonalności” – powiedział dziś abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznego adwentowego dnia skupienia dla nauczycieli akademickich, który odbył się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
Metropolita katowicki stwierdził, że z ludźmi nauki, a przede wszystkim z ich pracą, którą Jan Paweł II nazwał „posługą myślenia”, należy wiązać trzy podstawowe kategorie: prawdy, dobra i piękna. „Wszystkie trzy mają wymiar etyczny, wzywający” – zaznaczył abp Skworc. Wskazał, że poszukiwanie prawdy powinno rodzić dobro i piękno i do nich prowadzić.
„Do tego wezwania, by człowiek nauki był świadkiem prawdy, dobra i piękna, dochodzi dziś jeszcze jedno wezwanie, bardzo często spotykające się nawet z prześladowaniem. To wezwanie do bycia świadkiem racjonalności” – powiedział metropolita katowicki. Zwrócił uwagę, że racjonalność jest tym bardziej konieczna, im bardziej zalewa nas fala pseudonauki, „zaś ona sama staje się towarem na sprzedaż, która na rynku – przywołując myśl ks. prof. Hellera – usiłuje zmienić idę uniwersytetu w zbiór przepisów, sprawozdawczość i rachunek ekonomiczny”.
Abp Skworc ocenił, że chyba nikt nie spodziewał się, że dziś, w wieku rozumu, trzeba będzie o niego walczyć przeciw wszystkim irracjonalizmom. „Niech wasza praca naukowa będzie świadectwem, znakiem wyższych wartości, rodzącym pytania najważniejsze, prowadzącym innych do wartości niepospolitych” – apelował do zgromadzonych nauczycieli akademickich. „Niech złączy się także z cichym, ale stanowczym, przepowiadaniem Jezusa, Jego miłości do każdego człowieka. Tak bardzo będą nam o tym przypominać nadchodzące święta Bożego Narodzenia”. Abp Skworc życzył też pracownikom nauki radości, która ma swoje źródło w Bogu.
Konferencję do uczestników dnia skupienia dla nauczycieli akademickich wygłosił światowej sławy kosmolog ks. prof. Michał Heller, laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Mówił m. in. o logice istniejącej we Wszechświecie, wskazując na wynikające stąd pytania i odpowiedzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.