Łagiewniki: ogólnopolskie instytucje papieskie debatowały o wzajemnej współpracy
15 grudnia 2012 | 08:56 | led Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele kilkunastu ogólnopolskich instytucji promujących nauczanie Jana Pawła II, artyści, ludzie nauki i dziennikarze spotkali się 14 grudnia w Łagiewnikach podczas II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II. W trakcie wydarzenia dyskutowali o tym czy nauczanie papieża jest tematem medialnym, jakie działania powinny podejmować instytucje, aby nauczanie Ojca Świętego było przekazywane w ciekawy sposób. Rozmawiano także o wzajemnej współpracy wszystkich placówek upamiętniających papieża.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele kilkunastu ogólnopolskich instytucji promujących nauczanie papieża Wojtyły, artyści, ludzie nauki i dziennikarze.
W trakcie dyskusji uczestnicy II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II podkreślali wielką rolę mediów w propagowaniu nauczania Jana Pawła II szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Ich zdaniem przekaz ten musi być nowoczesny i ciekawy, aby zainteresował młodych odbiorców.
Prelegenci tłumaczyli, że jest wiele szkół, które noszą imię Jana Pawła II, ale ważne jest to, aby propagowały nauczanie papieża. Uczestnicy Forum wskazali na konieczność szukania przyciągającego i nowoczesnego sposobu na nauczanie Jana Pawła II wśród dzieci i młodzieży, ponieważ tradycyjne w dobie cyfryzacji nie są skuteczne.
Z kolei ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” opowiadał o Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, do którego chętnie przyjeżdżają dzieci i młodzież. „Moneta jest punktem wyjścia do nauki historii i geografii dla młodych ludzi” – mówił.
Uczestnicy wspólnie przyznali, że ważna jest wzajemna współpraca wszystkich instytucji papieskich. W tym celu ma powstać portal, na którym znajdą się wszystkie inicjatywy podejmowane przez te instytucje. Z kolei ks. Stanisław Szczepaniec, zajmujący się duchowością Jana Pawła II zauważył, że warto byłoby podjąć ogólnopolski ruch modlitewny wszystkich instytucji. „W perspektywie kanonizacji warto wspólnie zastanowić się jak ten wątek dziedzictwa Jana Pawła II rozwijać w parafiach” – wyjaśniał.
Z kolei o. Jarosław Kupczak OP podkreślił, że często główny nurt kultury nie jest zainteresowany tego typu inicjatywami. „Co możemy z tym zrobić? Wspierać się” – mówił. Jego zdaniem warto byłoby stworzyć „bank” informacji papieskich w Polsce, czyli informator, w którym znalazłyby się informacje o wszystkich instytucjach i podejmowanych działaniach propagujących nauczanie Jana Pawła II, tych większych i mniejszych. „Zwłaszcza dla tych mniejszych środowisk byłoby to ważne i dowartościowujące” – mówił. Według niego byłaby to taka pierwsza forma instytucjonalizacji współpracy wszystkich instytucji papieskich.
Na wzajemną współpracę instytucji papieskich zwrócił uwagę również Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej. „Warto pomyśleć o tym, aby pewne inicjatywy podjąć wspólnie, wychodząc poza struktury Kościoła i docierając z fenomenem Jana Pawła II do szerokiego kręgu” – podkreślił.
Ks. prałat Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu, podsumowując spotkanie powiedział, że w Polsce jest wiele inicjatyw papieskich, a także ich owoców, których często nie widać. „To spotkanie jest owocne i zrodziło się z niego wiele pomysłów. Myślę, że Jan Paweł II będzie was wspierał, by to przesłanie ewangeliczne szło w świat” – podkreślił ks. Ptasznik.
Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął JE kard. Stanisław Dziwisz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.