Bielsko-Biała: „Triumf Maryi” – wizerunek Matki Boskiej w sztuce ludowej
14 grudnia 2012 | 22:50 | rk Ⓒ Ⓟ
„Triumf Maryi” – to tytuł wystawy, którą otwarto 14 grudnia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Zebrane prace – m.in. rzeźby, płaskorzeźby czy obrazy na szkle – pochodzą ze słynnej kolekcji Leszka Macaka i ukazują wizerunek Matki Boskiej w sztuce ludowej. Będzie ona czynna do 16 stycznia 2013 roku.
Barbara Golda-Golden w artykule w towarzyszącym wystawie katalogu napisała, że wszystkie prace przybliżają piękno nietypowe, np. figura Matki Boskiej Królowej spod dłuta 100-letniego wówczas Antoniego Mazura – to wysoka, władcza, acz miłościwa i niemal miniaturowa Pani Władysława Potońca z wymykającą się spod szaty wiejską chustką. Dzięki talentom twórców wystawa opowiada, u progu świąt Bożego Narodzenia, historię Maryi.
Bp Tadeusz Rakoczy, który uczestniczył w wernisażu, przypomina natomiast, że Maryja jest pierwszą wśród wierzących w Boga i stanowi najlepszy wzór wiary, a Jej tajemnica opowiedziana została „plastycznie i szczodrze” w eksponatach pochodzących z kolekcji znanego i cenionego kolekcjonera krakowskiego.
„Rysem dominującym tych przedstawień jest realizm wiary nacechowanej pobożnością maryjną, bliski sercu prostego ludu, ubogacony własnym wyobrażeniem Matki Najświętszej, ozdobionym motywami zaczerpniętymi z polskiego krajobrazu. Można powiedzieć, że te obrazy i rzeźby są malowane i rzeźbione sercem, dlatego tak często na nich widać kolor czerwony, który wyraża miłość” – napisał biskup we wstępie zamieszczonym w katalogu.
Wyjaśniając tytuł wystawy, zauważył, że w słowie "triumf" zawarte jest również pojęcie sukcesu, „który w ludzkim rozumieniu oznacza między innymi osiągnięcie w życiu tego, co najważniejsze”. „A tak przecież było w życiu Matki Bożej i tak powinno być w naszym życiu” – dodał biskup bielsko-żywiecki.
Każdy z eksponatów został opatrzony odpowiednio dobranym fragmentem Pisma Świętego lub sentencją pochodzącą z dokumentów nauczania Kościoła. Można tu zobaczyć kilkadziesiąt prac, przedstawiających Matkę Boską najczęściej jako dziewczęcą Madonnę. Pojawiają się też, jak na obrazie Doroty Lampart, rodzice Maryi – św. Joachim i św. Anna. Kilka rzeźb odwołuje się do sceny Zwiastowania, przybliżone są dzieje Świętej Rodziny, jeden z artystów ukazuje scenę Wniebowzięcia Maryi, poza tym nieustannie przewijają się wątki chrystologiczne.
Wystawa ta jest kontynuacją wcześniejszych ekspozycji w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, takich jak "Życie Chrystusa w sztuce ludowej" z 2000 roku oraz "Patroni Polski i Europy w sztuce ludowej" z 2002 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.