Sierpc: o tradycjach Bożego Narodzenia na Mazowszu
11 grudnia 2012 | 13:58 | eg Ⓒ Ⓟ
Świąteczny wystrój chałup i dworu, grupy kolędnicze, tradycyjne potrawy wigilijne będzie można oglądać od połowy grudnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” czynna będzie do końca lutego przyszłego roku.
Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” znajdzie się w 10 wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku: chłopskich, rzemieślniczych i dworskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jakie potrawy wigilijne znajdowały się na stołach, czym zdobiono wnętrza na Boże Narodzenie. Poza tym w jednej z izb będzie można obejrzeć grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Były to grupy z gwiazdą, chłopcy z szopką, Trzej Króli oraz Herodowie.
We wnętrzach chałup wiejskich istotny element stanowić będą składniki niezbędne do wypieku świątecznych ciast: suszone śliwki, orzechy, czy jabłka. Poza tym nie zabraknie drzewek choinkowych, udekorowanych ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami. Nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami będą wyglądały tak, jakby za chwilę mieli do nich zasiąść gospodarze.
„Zanim do Polski dotarły choinki w kątach izb umieszczano snopy niewymłóconego zboża, udekorowane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach. Tego typu upamiętnianie rolniczego pochodzenia Świąt Bożego Narodzenia także można będzie ujrzeć w skansenowskich izbach. Zapraszamy do wkroczenia w świat Świąt Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł” – zachęcają organizatorzy wystawy.
Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana od 15 grudnia do końca lutego 2013 r. Jej poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.