Abp Gądecki: adwentowe wezwanie do nawrócenia nadal jest aktualne
09 grudnia 2012 | 15:52 | msz Ⓒ Ⓟ
– Po dwóch tysiącach lat nadal najważniejszym adwentowym wezwaniem są słowa: nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo niebieskie – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w drugą niedzielę Adwentu w poznańskiej katedrze za uczestników pielgrzymek archidiecezjalnych śladami św. Pawła do Grecji i do Fatimy.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że Jan Chrzciciel obchodził okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia. Zaznaczył, że chrzest Janowy odróżniał się od obmyć rytualnych znanych Żydom. – Był on związany z wewnętrznym wezwaniem do nawrócenia, czyli do wydania owoców godnych nawrócenia – podkreślił metropolita poznański. Ponadto był on dostępny dla wszystkich i zapowiadał chrzest chrześcijański. Abp Gądecki zwrócił uwagę, że wielu Żydów żyło zgodnie z przykazaniami, ale ich czyny nie płynęły z pokornego serca, dlatego potrzebowali nawrócenia.
Wiceprzewodniczący KEP zauważył, że dzisiaj także wielu ludzi pragnie się nawrócić, bo dostrzegają miałkość swego życia. Uważają jednak, że nie mają dla kogo tego uczynić. Abp Gądecki przekonywał, że „istotnym elementem aktu nawrócenia jest odkrycie prawdy, że życie ma sens, gdy czekam na kogoś, gdy jestem komuś potrzebny, gdy mam dla kogo żyć, nawet wtedy, gdy stracę siły i gdy mój świat zamknie się w łożu boleści”. – Jeśli znajdzie się Stwórca, w domu mojego serca zapanuje ład – podkreślił metropolita poznański.
Podczas Mszy św. modlili się uczestnicy Archidiecezjalnej Pielgrzymki śladami drugiej podróży apostolskiej św. Pawła do Grecji, która odbyła się na przełomie kwietnia i maja, oraz pielgrzymi, którzy odwiedzili w październiku Fatimę z okazji rozpoczęcia Roku Wiary.
Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się z abp. Stanisławem Gądeckim w Arcybiskupim Seminarium Duchownym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.