Abp Gądecki: nowa ewangelizacja potrzebuje większego zainteresowania katechistami
08 grudnia 2012 | 22:27 | bt Ⓒ Ⓟ
Na to, że nowa ewangelizacja potrzebuje większego zainteresowania katechistami ze strony Kościoła, zwrócił dziś uwagę abp Stanisław Gądecki podczas uroczystego wręczenia misji kanonicznej 99 katechistom świeckim z archidiecezji poznańskiej.
Msza św. sprawowana w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, której przewodniczył abp Gądecki, zakończyła 14-miesięczny cykl formacji katechistów świeckich. Po Eucharystii metropolita poznański wręczył roczną misję kanoniczną do katechizowania osób dorosłych na terenie archidiecezji 36 nowym katechistom. Przedłużył również tę misję dotychczasowym 63 katechistom.
Jak przypomniał w homilii metropolita poznański, Szkoła Katechistów poprzez formację duchową, intelektualną, pastoralną i pedagogiczno-dydaktyczną przygotowuje dorosłych do ewangelizacji innych dorosłych.
„Szkoła Katechistów odwołuje się do różnych form katechezy dorosłych, tak do katechezy systematycznej, jak i sakramentalnej oraz okazjonalnej, do katechezy ewangelizacyjnej, do ewangelizacji przez wspólnotę, przez kulturę, do katechezy w ruchach religijnych i w stowarzyszeniach” – wymienił abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył też, że „katechiści przez swoją wiarę doprowadzają do wiary innych ludzi, którzy są «sparaliżowani», to znaczy tych, którzy nie są w stanie w żaden sposób nawiązać żywotnej więzi z Chrystusem”.
Abp Gądecki przypomniał też, co mówią dokumenty Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji o katechistach, zwracając uwagę na to, że przekaz wiary nie jest przedsięwzięciem indywidualistycznym, podejmowanym w pojedynkę, lecz jest wydarzeniem wspólnotowym. Zaznaczył jednocześnie, że w językach obcych używa się słowa katechista, kiedy ma się na myśli katechetę uczącego jedynie dzieci i młodzieży.
„Wydaje mi się, że uprawnione jest wprowadzenie rozszerzenia pojęcia katechety na katechistę, dlatego, że zadania docelowe pozostają te same, zmienia się tylko grupa, z którą kontaktują się katechiści dorosłych” – mówił wiceprzewodniczący KEP.
Arcybiskup wskazał też, za dokumentami synodalnymi, że nowa ewangelizacja potrzebuje większego zainteresowania katechistami ze strony Kościoła. Są oni bowiem bezpośrednimi świadkami i niezastąpionymi ewangelizatorami, którzy stanowią podstawową siłę wspólnot chrześcijańskich.
„Potrzebują oni, by Kościół głębiej rozważył ich zadanie dając im większą stabilność i lepszą formację, a także czyniąc ich posługę bardziej widzialną” – stwierdził abp Gądecki.
Zadaniem, powstałej w 2010 r. w archidiecezji poznańskiej, Szkoły Katechistów, której zajęcia odbywają się w budynkach Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. Podczas 14-miesięcznej formacji, na którą składają się m.in. wykłady i praktyki w parafiach, absolwenci Szkoły przygotowują się przede wszystkim do prowadzenia katechez dla rodziców i chrzestnych dzieci przyjmujących chrzest, rodziców dzieci pierwszokomunijnych czy kandydatów do bierzmowania. Kolejnym stojącym przed nimi zadaniem jest systematyczna katecheza przeznaczona dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.