Przemyśl: 13 kleryków przyjęło sutannę
08 grudnia 2012 | 15:53 | pab Ⓒ Ⓟ
Trzynastu kleryków III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęło w piątek 7 grudnia sutannę. Uroczystości, połączonej z I nieszporami Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Adam Szal. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przełożeni, profesorowie, księża proboszczowie i siostry zakonne.
Do obłóczyn alumni przygotowywali się poprzez 9-dniową nowennę z konferencjami, które w tym roku głosił ks. dr Norbert Podhorecki, wykładający w Seminarium wstęp do filozofii, religiologię i język niemiecki.
Przypominał, że Bóg objawia swoje zamiary przez ludzi i jest to zadanie zwłaszcza kapłanów, dla których wzorem jest Jezus.
– Naprawa skutków grzechu pierworodnego dokonała się w Chrystusie. I nasz udział w dziele zbawienia też ma taki być. Mamy dawać drugiemu człowiekowi Boga, nie nas samych. Nie zasłaniać Boga, ale Go odsłaniać – przestrzegał ks. Podhorecki.
Mówiąc o sutannie, zauważył, że szata ma wielkie znaczenie w życiu człowieka, bo chroni przed zimnem, zdobi, podkreśla godność i sprawowany urząd. Stwierdził, że dla szata duchowna domaga się dawania świadectwa wiary oraz ciągłe przyoblekanie się w nowego człowieka.
– Sutanna staje się dla tych, którzy ją noszą źródłem łaski i umocnienia. Aby nosić tę szatę, trzeba ciągle zrzucać szatę starego człowieka. To trudniejsze, niż samo przywdzianie sutanny czy innego okrycia. Trzeba być nowym człowiekiem – podkreślał rekolekcjonista.
W swoich rozważaniach ks. Podhorecki mówił również o właściwym rozumieniu aktu wiary, który domaga się zawierzenia i całkowitego oddania Bogu. Podkreślał, że w Boga wierzy się w Kościele i że wiara wymaga pokory, ale też humoru.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu kształci się obecnie 111 kleryków. Obłóczyny przypadają zawsze na III roku w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i należą do jednych z najważniejszych wydarzeń w życiu kleryckim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.