Płock: wolne miejsca w noclegowniach dla bezdomnych
06 grudnia 2012 | 15:51 | eg Ⓒ Ⓟ
Płockie noclegownie dla osób bezdomnych i pozostających w trudnej sytuacji życiowej, prowadzone przez instytucje kościelne, dysponują w okresie zimowym wolnymi miejscami. Najwięcej miejsc jest w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonym przez Caritas Diecezji Płockiej. Osoby bezdomne mogą także liczyć na gorącą herbatę i posiłek.
Dom dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzony przez Caritas Diecezji Płockiej w Płocku dysponuje 50 miejscami, w dalszym ciągu może przyjmować chętnych. Jak informuje ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas, podopieczni otrzymują dwa posiłki dziennie, mają zagwarantowane ciepłe ubrania i dobre warunki higieniczne. Warunkiem pobytu jest trzeźwość, co zakłada regulamin placówki. Osoby nietrzeźwe nie mogą bowiem w niej przebywać.
Płocka Caritas w stołówce przy ul. Sienkiewicza zapewnia także obiady dla około 450 osób. Są to osoby ze skierowaniem MOPS w Płocku, korzystające z pomocy socjalnej. Posiłki finansuje MOPS.
Na posiłek w okresie zimowym mogą liczyć osoby bezdomne i bezrobotne w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Kościuszki w Płocku. W ramach akcji „Kromka Chleba” około 150 osób dziennie otrzymuje dwa posiłki dziennie: śniadanie z gorącą herbatą i suchy prowiant na obiad. Ponadto 20 dzieci otrzymuje jeden posiłek dziennie w świetlicy środowiskowej, kilkanaście młodych osób ma zagwarantowany posiłek w ramach działania Klubu Młodzieżowego, a 25 osób dorosłych korzysta z dożywiania w Domu Dziennego Pobytu.
W okresie zimowym bezdomni mogą także liczyć na posiłek przy klasztornych furtach. Zarówno w domu Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek przy ul. Sienkiewicza 24, jak i w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Stary Rynek 14/18, wszyscy pukający klasztornej do furty otrzymują żywność.
Miejsca pobytu i noclegowe proponują także placówki znajdujące się na terenie diecezji płockiej. Noclegownia w Rypinie przy parafii św. Stanisława Kostki jest czynna od listopada do końca marca, posiada 14 miejsc, obecnie z tej formy pomocy korzysta kilka osób. Proboszcz ks. prał. Marek Smogorzewski stwierdza, że nie ma obecnie zbyt wielu chętnych do korzystania z noclegowni. Bezdomni otrzymują śniadanie i kolację, obiad funduje im MOPS w jednym z barów w mieście. Co ważne, ci, którzy przebywają w noclegowni, wykonują przy parafii prace porządkowe, co stanowi formę ich resocjalizacji.
Ważnym miejscem pozostaje także Dom dla Samotnych Matek w Białej koło Płocka, prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Mieszkają w nim matki z małymi dziećmi, które nie miały się gdzie podziać. Dom dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Połowa mieszkających w nim matek to osoby bezdomne. Trafiają tu z całej Polski, kierowane są w większości przez ośrodki pomocy i księży.
Warto przypomnieć, że na terenie diecezji płockiej funkcjonuje około 100 Parafialnych Zespołów Parafialnych i Parafialnych Zespołów Charytatywnych, które na bieżąco prowadzą akcję dożywiania oraz rozdają odzież. Korzystają oni z darów Caritas, ale też pozyskiwanych we własnym zakresie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.