Bydgoszcz: „katolik” na II miejscu w XII ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”
01 grudnia 2012 | 08:52 | jm Ⓒ Ⓟ
Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bydgoszczy zajęła drugie miejsce w XII edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Zebrane środki są przeznaczane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym m.in. na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych.
Szkoła zajęła również pierwsze miejsce w skali województwa kujawsko-pomorskiego. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Towarzystwo Nasz Dom, a całości przyświeca motto „Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie”.
Do udziału w akcji są zapraszani przede wszystkim wychowankowie przedszkoli oraz szkół. – To pokazuje, jak małe kwoty zbierane przez dzieci, mogą pomóc bardzo mocno potrzebującym ich rówieśnikom – powiedziała Sylwia Borowiec z Towarzystwa Nasz Dom.
W Bydgoszczy miała miejsce dzisiaj uroczystość, w czasie której przedstawiciele towarzystwa podziękowali uczniom z bydgoskiego „katolika”. – Szkoła katolicka w Bydgoszczy otrzymała od nas nagrodę w wysokości ośmiu tysięcy złotych – dodała Sylwia Borowiec. Środki zostaną przekazane na pomoce dydaktyczne dla dzieci z klas 1-3.
W tym roku Towarzystwo Nasz Dom, założone w 1921 roku przez Janusza Korczaka i Marynę Falską, obchodzi dwudziestolecie powojennej działalności. To doskonała okazja na podsumowanie działalności, wyznaczenie nowych celów strategicznych i przypomnienie sztandarowych akcji. Jedną z nich jest niewątpliwie Góra Grosza, która odbywa się w tym roku po raz trzynasty. – Sam Jezus powiedział w Ewangelii o ubogiej wdowie, która rzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. To ją Jezus wskazał za wzór do naśladowania, jeśli chodzi o dzielenie się z potrzebującymi – powiedział ks. dr Waldemar Różycki, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy.
W uroczystości podsumowującej całą akcję, wzięli udział jej bohaterowie. Wśród nich znaleźli się uczniowie klas trzecich. – Osobom, które są biedne, chore, mają najróżniejsze problemy życiowe, należy pomagać – powiedziała Małgorzata Michalska. – Pomagamy, aby innym żyło im się lepiej – dodała Nikola Retecka.
Podczas wszystkich edycji zebrano ponad 21 mln zł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.