Abp Gądecki: także misje domagają się nowej ewangelizacji
01 grudnia 2012 | 00:16 | bt Ⓒ Ⓟ
Na fakt, że także wszelkie działania misyjne domagają się nowej ewangelizacji, zwrócił uwagę 30 listopada abp Stanisław Gądecki, który uczestniczy w sympozjum odbywającym się w Poznaniu pod hasłem „Dzielić się wiarą dzisiaj”.
Rozpoczęta w piątkowe popołudnie w Poznaniu sesja zorganizowana zostało z okazji Roku Wiary i 85. rocznicy Międzynarodowego Kongresu Akademickich Kół Misyjnych. Sympozjum przygotowały wspólnie: archidiecezja poznańska, Zakład Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademickie Koło Misjologiczne działające przy Wydziale Teologicznym UAM.
Abp Gądecki podzielił się z uczestnikami wrażeniami z uczestnictwa w Synodzie Biskupów poświęconemu nowej ewangelizacji. „Można powiedzieć, że ewangelizacja to nie tylko pewna forma mówienia o Chrystusie, ale pewna forma życia Chrystusem” – przekonywał wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślając, że fundamentem wszystkich metod ewangelizacyjnych jest modlitwa.
Prelegent przypomniał także to, co na temat nowej ewangelizacji mówił w 2000 r. kard. Joseph Ratzinger, a co obecnie powróciło w jego refleksji, już jako papieża Benedykta XVI, podczas zakończonego w październiku Synodu Biskupów poświęconego właśnie nowej ewangelizacji.
Obecny papież mówił wówczas, jak zauważył abp Gądecki, że ewangelizować to znaczy uczyć sztuki życia, największym bowiem ubóstwem jest nieumiejętność doznawania radości oraz znużenie życiem postrzeganym jako bezsensowne i wewnętrznie sprzeczne. Zwrócił jednocześnie uwagę, że według kard. Ratzingera ten rodzaj ubóstwa występuje dzisiaj powszechnie w różnych postaciach, zarówno w społeczeństwach materialnie zubożałych, jak i zamożnych.
„Ta nieumiejętność doznawania radości, jak pisał kard. Ratzinger, jest skutkiem a zarazem źródłem nieumiejętności kochania. Rodzi też zawiść, chciwość i wszelkie wady, które sieją zniszczenie w życiu jednostek i w świecie” – mówił abp Gądecki przekonując, że właśnie dlatego potrzebujemy nowej ewangelizacji. Wyjaśnił też, że tę „sztukę życia”, którą zagubiło wielu współczesnych, może przekazywać tylko ten, kto ma życie, kto jest uosobioną Ewangelią.
Metropolita poznański przypomniał również, że w czasie obrad Synodu Biskupów poszerzono jej obszar działania do wszystkich chrześcijan poprzez pogłębioną katechezę towarzyszącą przede wszystkim przyjmowaniu sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, poprzez które Bóg wzywa nas do świętości. Dotyczy ona również osób ochrzczonych, które nie żyją zgodnie z wymogami chrztu świętego oraz misji ad gentes, czyli ludzi, którzy dotychczas nie poznali Jezusa Chrystusa.
„To pokazuje, że także misje domagają się nowej ewangelizacji” – podkreślił abp Gądecki zwracając się do przedstawicieli różnorodnych środowisk misyjnych działających na terenie archidiecezji poznańskiej i uczestniczących w sympozjum.
To spotkanie jak wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, współorganizator wydarzenia, stanowi okazję do przyjrzenia się praktyce dzielenia się wiarą i zastanowienia, co możemy zrobić, aby czynić to jeszcze lepiej.
Sympozjum daje też szansę na spojrzenie na ten temat z różnych perspektyw, bowiem kolejny prelegent, ks. prof. Piotr Nawrot SVD, jedyny na świecie badacz i znawca muzyki baroku misyjnego Ameryki Hiszpańskiej, przedstawił to, jak w dawnych czasach muzyka stała się narzędziem ewangelizacji Indian.
O nowym zapale i nowych metodach w dzieleniu się wiarą w Kościele lokalnym mówiła Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału Ewangelizacji Kurii Biskupiej diecezji bielsko-żywieckiej, który realizuje różne ciekawe projekty ewangelizacyjne, takie jak diecezjalna telewizja internetowa czy wideo komentarze do niedzielnych czytań.
Sympozjum zakończy się w sobotę warsztatami misyjnymi, w czasie których swoim doświadczeniem działalności podzielą się członkowie środowisk misyjnych Poznania.
„Chcemy zainteresowanym, głównie młodym ludziom, dać przykład tego, co można zrobić dla misji w parafiach i we wspólnotach, od formacji poprzez zaangażowanie w różne projekty misyjne” – wyjaśnia KAI ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun Akademickiego Koła Misjologicznego.
Uczestnicy warsztatów, które odbędą się w budynkach Wydziału Teologicznego UAM przy ul. Wieżowej, dowiedzą się z nich m.in. jak stworzyć na uczelni Akademickie Koło Misyjne, jak i gdzie formować się misyjnie czy też jak ewangelizować w swoim środowisku.
„Ufamy, że sympozjum i warsztaty w jakiś sposób rozpalą nas na nowo do tego, byśmy jeszcze lepiej dzielili się wiarą i zaangażowali się w dzieło misyjne Kościoła” – wyraża nadzieję ks. dr Szymon Stułkowski.
Międzynarodowy Kongres Akademickich Kół Misyjnych, który odbył się w Poznaniu 85 lat temu, był pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym w naszym kraju. W 1927 r. zgromadził on około 2,5 tys. uczestników, w tym prelegentów z kilku krajów świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.