Wynagrodzenie za bezprawne korzystanie z nieruchomości
30 listopada 2012 | 12:44 | ms / pm Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja poznańska domaga się od Skarbu Państwa zapłaty wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z nieruchomości, która stanowi własność Kościoła.
– Można odnieść wrażenie, iż wszelkie próby porozumienia odrzucane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyłącznie w celu zaognienia konfliktu i uczynienia zeń przedmiotu zainteresowania mediów – mówi KAI mecenas Mikołaj Drozdowicz.
Nieruchomość stanowi historyczną własność Kościoła. Budynek był dawniej częścią Kolegium Jezuickiego, a następnie parafii farnej w Poznaniu.
W 1954 r. władze komunistyczne odebrały Kościołowi nieruchomość pod pretekstem konieczności jej odbudowy. Zgodnie z obowiązującym prawem nieruchomość powinna być jednak zwrócona Kościołowi najpóźniej w 1994 r., wolna od obciążeń z tytułu dokonanej naprawy. W 2007 r. Skarb Państwa prawomocnie przegrał sprawę o zasiedzenie. Od tego czasu archidiecezja bezskutecznie domaga się poszanowania własności, w której mieści się Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Przez ponad pięć lat przedstawiciele archidiecezji poznańskiej podejmowali wielokrotne próby ugodowego zakończenia sporu. Niestety negocjacje zakończyły się niepowodzeniem – mówi ks. Henryk Nowak. Ekonom archidiecezji dodaje, że w tej sytuacji droga sądowa okazała się jedynym rozwiązaniem.
– Niepokój budzi fakt, iż ponad 22 lata od rozpoczęcia w Polsce transformacji ustrojowej władze publiczne nie respektują prawa własności należącego do Kościoła katolickiego – uważa ks. Nowak.
Zdaniem ekonoma archidiecezji zmuszanie do postaw konfrontacyjnych sprawia, że ostateczny rezultat sporu, a zwłaszcza konsekwencje dla finansów publicznych, schodzą na dalszy plan. – Warto zauważyć, iż zajmowanie przez Skarb Państwa cudzego budynku bez jakiejkolwiek umowy rodzi negatywne konsekwencje dla budżetu z mocy samego prawa – mówi ks. Nowak.
Archidiecezja wystąpiła dziś na drogę sądową z powództwem przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę ponad 12 milionów złotych za korzystanie z nieruchomości w latach 1998-2012, wydanie nieruchomości i zasądzenie kosztów procesu.
Pieniądze te mają być przeznaczone na rozbudowę i rozwój Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. – W przededniu 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I placówka ta staje się szczególnie ważna dla historii i kultury polskiej, eksponując zbiory związane z początkiem państwowości Polski oraz dziejami najstarszej polskiej diecezji – mówi mecenas Mikołaj Drozdowicz.
Część środków archidiecezja przeznaczy też na rozwój szkolnictwa katolickiego oraz na materialne wsparcie dla uczniów szkół katolickich z najuboższych rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.