Warszawa: żołnierze świętują Dzień Podchorążego
29 listopada 2012 | 13:59 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) rozpoczęli świętowanie Dnia Podchorążego. Szpaler podchorążych w mundurach z 1830 r. asystował uroczystemu wprowadzeniu sztandaru WAT. W homilii ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, zachęcał podchorążych do odważnego wyznawania wiary w Chrystusa. Wieczorem w Belwederze z udziałem Prezydenta RP odbędą się centralne uroczystości związane z Dniem Podchorążego oraz 182. rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego.
– Gromadzimy się dziś, by wspominając wydarzenia Nocy Listopadowej, w duchu wdzięczności za wolność – ale i troski – wpatrywać się w oblicze Matki Miłosierdzia, która od 76. lat otacza nas tu opieką na drogach żołnierskiej służby – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii.
Gospodarz wojskowo-cywilnej parafii pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej na Boernerowie powitał władze WAT z rektorem- komendantem, gen. bryg. prof. dr. hab. Zygmuntem Mierczykiem na czele.
Ks. Domian życzył wspólnocie podchorążackiej, aby kształtowała serca na wzór swoich poprzedników sprzed 182. lat, którzy dla umiłowanej Ojczyzny gotowi byli oddać wszystko, nawet życie.
– Słyszymy dziś w Ewangelii mocne słowa, mówił w homilii ks. płk January Wątroba. Mocne, bo stawiają twarde wymagania. Może nie wprost, ale słowa te wymagają od ucznia Chrystusa wielkiej odwagi. Bo trzeba mieć wielką odwagę, gdy słyszy się taką zapowiedź Chrystusa: – Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i więzień, wlec was będą do królów i namiestników z powodu mojego imienia. Wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią – powiedział.
Ks. Wątroba podkreślił, że Ewangelia, mówiąca o prześladowaniach wyznawców Chrystusa, jest aktualna także w naszych czasach. -Trzeba mieć odwagę, by wybrać życie w takiej perspektywie, podkreślił wikariusz biskupa polowego. Mieli taką odwagę apostołowie, którzy ginęli męczeńską śmiercią. Mieli ją pierwsi chrześcijanie, którzy ginęli na arenach cyrkowych – podkreślił.
Wikariusz generalny biskupa polowego przytoczył dane organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które informują, że co dziesiąty chrześcijanin jest dziś na świecie prześladowany za wiarę, a 170 tys. rocznie ginie dziś tylko dlatego, że są chrześcijanami.
– Trzeba też mieć odwagę być wyznawcą Chrystusa w krajach, które uchodzą za cywilizowane; również w naszym kraju. Może sami doświadczyliście prób ośmieszania za to, że przyznajecie się do Chrystusa, do wiary w Niego. Obserwujemy w mediach – mówił dalej ks. płk Wątroba – jak często dziś profanuje się symbole wiary chrześcijańskiej, próbuje się deprecjonować wartości chrześcijańskie, styl życia, uczciwość, trwałość sakramentalnego małżeństwa – zauważył ks. płk Wątroba.
Wikariusz biskupa polowego, podkreślił, że program zawarty w przysiędze żołnierskiej, podobnie jak powołanie chrześcijanina wymaga wielkiej odwagi życia nim w codzienności.
– Ten wybór żołnierskiej drogi wymaga również wielkiej odwagi – odwagi życia w perspektywie wartości zbieżnych z ewangelicznymi, w perspektywie ofiary z życia – przekonywał.
Z okazji Dnia Podchorążego ks. January życzył podchorążym WAT, by odwaga motywowała ich do wytrwania na żołnierskiej drodze.
Wikariusz biskupa polowego przekazał całej wspólnocie Wojskowej Akademii Technicznej pozdrowienia od biskupa Józefa Guzdka, który przebywał w Gdyni, wśród podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.
Mszę św. koncelebrowali ks. płk Jan Domian i kapelan WAT ks. ppor. Ireneusz Biruś
Wieczorem na dziedzińcu Belwederu odbędą się centralne uroczystości Dnia Podchorążego z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Dzień Podchorążego został ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830, kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Inicjatorem akcji był podporucznik Piotr Wysocki.
Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych.
Z tej okazji co roku organizowane są m.in. bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej oraz pełnienie honorowej służby wewnętrznej i wart, które współcześni podchorążowie pełnią w historycznych mundurach z 1830 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.