Brzeszcze: spektakl o Małym Księciu – przypowieść o współczesnych zniewoleniach
25 listopada 2012 | 17:06 | rk Ⓒ Ⓟ
Swoistą podróż po obszarach współczesnego zniewolenia przedstawiło 25 listopada w Ośrodku Kultury w Brzeszczach na Podbeskidziu około 30 młodych aktorów w premierowym spektaklu teatralnym opartym na motywach słynnej książki Antoine de Saint-Exupery’ego. „Przypowieść o Małym Księciu” to kolejna realizacja Grupy Teatralnej „Czwarta Ściana” prowadzonej przez ks. Mirosława Wądrzyka z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Brzeszczach.
Jak wyjaśnia znany ze swych teatralnych pasji ks. Wądrzyk, utwór „Mały książę” stanowił w spektaklu jedynie inspirację do pokazania obecnych realiów. „Mały książę to u nas postać jedynie symboliczna, przedstawiający czysty świat wartości. Tę postać wprowadzony we współczesną rzeczywistość, gdzie liczą się pieniądze, dobra zabawa, dobre wrażenie, gdzie każdy, kto ma mocne łokcie jest ważniejszy, gdzie dominują konsumpcja, a środku komunikacji, takie jak internet, zamiast zbliżać – oddalają od siebie” – wyjaśnia w rozmowie z KAI.
Kapłan-reżyser przyznaje, że Mały książę ze spektaklu w wykonaniu gimnazjalistów ma coś z Józefa K., bohatera „Procesu” Franza Kafki. „Nie potrafi znaleźć komunikacji z tym światem. Są takie momenty, gdy próbuje zajrzeć głęboko w oczy tym, których spotyka, nawiązać z nimi kontakt. Nie udaje się mu to. Błąka się i szuka przyjaciela, ale tego przyjaciela znaleźć nie może, bo nie jest częścią tego systemu” – dodaje.
Młodzież dedykuje uniwersalne przesłanie swej sztuki dorosłym widzom oraz swym „dorastającym rówieśnikom”.
W przedstawieniu oprócz młodych aktorów z Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach udział biorą młodzi ludzie z Teatru Eksperymentalnego Poszukiwań Twórczych „Epidemia” z Bierunia pod kierunkiem Michała Sabata – aktora, który stworzył choreografię przedstawienia.
Wolne datki z przedstawień są przeznaczone na wsparcie leczenia i operację serca 3-letniego chłopczyka oraz rehabilitację jego brata.
Grupa Teatralna „Czwarta Ściana” od 2005 roku zrealizowała kilkanaście przedstawień, m.in. „Gość Oczekiwany”, „Jasełka” i „Tradycje wigilijne”. Pierwszym organizatorem i reżyserem teatralnym był ks. Czesław Chrząszcz, a kolejne spektakle nadzorował ks. Zygmunt Mizia.
W listopadzie 2008 roku grupa przedstawiła „Igraszki z diabłem” czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy w reżyserii ks. Mirosława Wądrzyka. Widowisko wspierało akcję charytatywną „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. W marcu 2010 roku wystawiono „Dzień sądu” wg. dramatu Jerzego Zawieyskiego, a następnym teatralnym wyzwaniem był amerykański melodramat Edmunda Morrisa pt.: „Drewniana miska”. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w całej diecezji oraz regionie.
Niedawno powstało także przedstawienie „Zapomniany diabeł” Jana Drdy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.