Płock: sympozjum o rodzinie przełomu wieków w Roku Wiary
25 listopada 2012 | 16:46 | eg Ⓒ Ⓟ
„Miejsce i rola rodziny przełomu wieków – o rodzinie w Roku Wiary” – taki tytuł V Sympozjum Naukowego, które odbyło 24 listopada w Płocku, z inicjatywy Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. W programie znalazły się wykłady dotyczące zagrożeń duchowych młodych ludzi, filozoficznych i religijnych fundamentów rodziny oraz roli rodziny w kształtowaniu postaw religijnych. Ponadto świadectwo wygłosił znany aktor Jerzy Zelnik.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną w katedrze płockiej pod przewodnictwem bpa Piotra Libery. W homilii podkreślał on, że rodzina jest wspólnotą, która potrafi „dzielić się z innymi, poświęcać się najsłabszym, podejmować troskę wychowawczą”. Zaznaczył, że to Bóg jest źródłem miłości w rodzinie: „To w prawdziwej miłości małżeńskiej, która we współmałżonku rozpoznaje swoje drugie `ja`, upatrujemy przedsmak przyszłej komunii zbawionych” – stwierdzał hierarcha.
Po Mszy św. rozpoczęły się obrady w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Bp Piotr Libera przypomniał, że w dokumencie dotyczącym niedawnego Synod Biskupów w Rzymie stwierdza się, iż to właśnie rodzina jest „pierwszym środowiskiem przekazywania wiary, potrzebuje ona wsparcia ze strony Kościoła, pomocy, także w sytuacjach niepowodzeń w wychowywaniu do tej wiary”. Życzył, aby Akcja Katolicka Diecezji Płockiej stanowiła podłoże „rodzenia się autentycznych wspólnot rodzin”.
Gości sympozjum witała prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej Danuta Janicka: „Rodzina jest pierwszym kościołem – Kościołem Domowym, pierwszym miejscem kształtowania się człowieka i człowieczeństwa. Spotykamy się u początku Roku Wiary, aby nasza współpraca z łaską Bożą owocowała wzrostem wiary Kościoła. Niech nasze spotkanie okaże się cenną cegiełką 43. Synodu Diecezji Płockiej i pomoże rodzinom w diecezji, coraz bardziej silnych Bogiem, bo `tam, gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość`” – przypomniała hasło trwającego synodu.
W gronie prelegentów był ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z KUL w Lublinie. Przekonywał, że człowiek jest „bardziej powołany do małżeństwa niż to służby państwowej”. W jego ujęciu sakrament małżeństwa jest „bramą, przez którą rodzina dochodzi do bram Boga”. Chrystus „odrestaurował stan małżeński” przez sakrament małżeństwa. Sakrament ten ma większą godność niż to, co jest naturalne. Natomiast Małgorzata Nawrocka, popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży, wyjaśniała, że w książkach o Harrym Potterze, wampirach i mocy duchowej tak naprawdę rozgrywa się wojna o rząd dusz młodego pokolenia.
Z kolei ks. dr Marek Jarosz, psycholog, rektor WSD w Płocku wykazał, że największy wpływ na religijność człowieka ma matka. Stąd gdy ojciec jest religijny, a matka nie, wówczas ich dzieci wykazują statystycznie więcej postaw niereligijnych. W przypadku, gdy matka jest niewierząca, trzykrotnie wzrasta odsetek osób niereligijnych: „Obraz Boga przyjmujemy na podstawie obrazu rodziny. Bóg ma dla nas cechy matki. Matka jest ważniejsza w przekazie religijnym, bo jest bardziej odpowiedzialna i częściej dokonuje takiego przekazu. Ale w wychowaniu religijnym ważny jest też ojciec, jako wzorzec przekazu” – stwierdzał ks. Jarosz.
W czasie sympozjum przejmujące świadectwa wygłosili: popularny aktor Jerzy Zelnik oraz Aldona i Artur Wiśniewscy z dziećmi, czyli zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej. Natomiast w trakcie dyskusji panelowej podkreślano, że rodzina jest pierwszym miejscem kształtowania się odpowiednich postaw. Jeśli rodzina funkcjonuje prawidłowo, młodzi chcą przejmować określone wartości i tradycje. Jednoznacznie stwierdzano, iż w rodzinie najważniejsze jest osobiste świadectwo.
W Opactwie Pobenedyktyńskim ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego i literackiego „Miejsce i rola rodziny przełomu wieków”. Na konkurs wpłynęły 142 prace, w tym 102 plastyczne i 40 literackich. Zdobywcami pierwszych miejsc zostali: Natalia Kowalczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Pułtusku, Izabela Sztybór z Gimnazjum nr 13 w Zespole Szkół nr 3 w Płocku, Patrycja Patentas ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.
Tradycyjnie w czasie sympozjum miała miejsce także część muzyczna. Najpierw w trakcie trwania obrad występ muzyczny dała „Moja Rodzina”, natomiast na zakończenie w katedrze utwory religijne i refleksyjne zaprezentowała znana piosenkarka Halina Frąckowiak.
Organizatorem V Sympozjum Naukowego pt. „Miejsce i rola rodziny przełomu wieków – o rodzinie w Roku Wiary” była Akcja Katolicka Diecezji Płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.