Gorzów Wlkp.: parafialne stowarzyszenie „Społecznikiem Roku”
23 listopada 2012 | 21:37 | kk Ⓒ Ⓟ
Stowarzyszenie „Brat Albert Chmielowski” z Zielonej Góry działające przy parafii pod wezwaniem tegoż świętego zaliczono do grona „Społecznika Roku”. Uroczysta gala wręczenia tej nagrody – już po raz jedenasty – odbyła się dziś w gorzowskim teatrze.
Tytuł „Społecznika Roku” w kategorii „Działania na rzecz środowiska lokalnego” otrzymały w tym roku dwie organizacje: Centrum Usług Opiekuńczych – Dom Dziennego Pobytu „Nestoria” za utworzenie systemu wsparcia dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera z miasta i gminy Zielona Góra, a także Stowarzyszenie „Brat Albert Chmielowski” w Zielonej Górze za prowadzenie placówki wsparcia dziennego „Pod Słoneczkiem”.
– Zależy nam wychowaniu w duchu patrona naszej parafii św. Alberta Chmielowskiego, który zachęcał, aby „być dobrym jak chleb”, z którego każdy może sobie wziąć ile potrzeba. Chcemy uczyć młodzież dojrzałości, odpowiedzialności i służby drugiemu człowiekowi – mówi ks. Janusz Romaniuk, prezes stowarzyszenia i proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Zasadniczym celem Stowarzyszenia „Brat Albert Chmielowski” jest m.in. organizowanie pomocy osobom zatrudniającym się w trudnych warunkach materialnych i życiowych; tworzenie i prowadzenie wszelkiego rodzaju świetlic środowiskowych, stołówek, dziennych domów pomocy społecznej; dbałość o upowszechnianie kultury i sztuki; upowszechnianie kontaktów na rzecz integracji europejskiej; a także sprawowanie pieczy nad kościołem p.w. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze.
Stowarzyszenie prowadzi świetlicę „Pod Słoneczkiem”. – Pracujemy z liderami młodzieżowymi. Stworzony został program w którym młodzież zdobywa kolejne stopnie liderskie. Wpierw młodzi uczą się, a następnie przygotowują się i podejmują różne aktywności jako wolontariusze. Uczą się komunikacji, umiejętności społecznych, żeby żyć według wartości, mieć swój cel i do niego dążyć. To przygotowanie do życia dorosłego, do pełnienia roli męża, żony i bycia „dla” drugiego człowieka – wyjaśnia wychowawca Dawid Jurczyszyn.
Celem Konkursu "Społecznik Roku" jest promowanie nowatorskich rozwiązań w zakresie realizacji zadań w pomocy społecznej. Mottem tegorocznych obchodów było hasło: „wytrwałość”. – Idea? Na co dzień wśród nas jest wiele osób wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. Nie w świetle jupiterów, sceny czy ekranów. Chodzi nam o dostrzeżenie tych ludzi, promowanie dobrych praktyk i odpowiedź na potrzeby drugiego człowieka – wyjaśnia Małgorzata Krasowska-Marczyk, dyrektor wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W kategorii „Szczególne osiągnięcia w pomocy społecznej” nagrodę odebrała Joanna Tarabuła, która jest specjalistą pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Górzycy za pracę socjalną na rzecz środowiska lokalnego. W kategorii „Przyjaciel roku”, latarenkę otrzymała Elżbieta Małgorzata Bachalska, emerytowana notariusz z Gorzowa Wielkopolskiego. W tym roku przyznano także nagrodę w dodatkowej kategorii: „Pracownik Socjalny Roku 2012”. Nagrodę otrzymał Marcin Piaskowski – pracownik socjalny Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja” Filia w Gubinie.
W latach 2002-2011 wyłonionych zostało łącznie 104 nominowanych. Są to osoby, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, organizacje pozarządowe, podmioty oraz osoby fizyczne działające na rzecz pomocy społecznej, ale też osoby spoza systemu, które charytatywnie i z wielkim oddaniem wspierają potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.