Zawichost: bł. Salomea została patronką miasta
20 listopada 2012 | 13:39 | apis Ⓒ Ⓟ
Błogosławiona Salomea została uroczyście ogłoszona 19 listopada patronką Zawichostu. Przekazanie aktu nadania patronatu odbyło się podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w zawichojskim kościele pofranciszkańskim pw. św. Jana Chrzciciela.
Eucharystię koncelebrowali wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim kapłani oraz ojcowie franciszkanie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze lokalne, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, siostry zakonne, seminarzyści oraz liczni mieszkańcy miasta.
Bp Krzysztof Nitkiewicz. odnosząc się do trwającego Roku Wiary, wskazał zebranym na postać patronki, jako przykład pełnego zawierzenia Bogu i życia Jego bliskością, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile.
– Bł. Salomea jest świadkiem wiary. Wiary żywej, mocnej, twórczej, która przemienia słabego człowieka w prawdziwe arcydzieło, promieniujące swym pięknem na współczesnych i kolejne pokolenia. Taka wiara jest możliwa jedynie przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, gdyż jak mówi św. Paweł, On „stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem” (1Kor. 1, 30). – mówił bp Nitkiewicz.
Podczas homilii ks. Jan Biedroń, rektor sandomierskiego seminarium wspominał o błogosławionej patronce miasta. Mówił o walorze świętości wypływającym z realizacji Bożego powołania. Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Paweł Bielecki odczytał dokument Stolicy Apostolskiej nadający miastu patronat bł. Salomei.
Uroczystość oficjalnego ustanowienia patronki Zawichostu była zwieńczeniem obchodzonego w diecezji sandomierskiej Roku Błogosłąwionej Salomei. Mieszkańcy i władze miasta mając na względzie zasługi Salomei w rozwój średniowiecznego grodu, jak również jej wkład w kulturę i życie duchowe oraz istniejący duży kult błogosławionej wystosowali stosowne prośby do władz duchownych.
Na prośbę biskupa Krzysztofa Nitkiewicza Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła bł. Salomeę patronką miasta Zawichost wraz z wszystkimi przywilejami prawnymi i liturgicznymi, które zgodnie z przepisami z tym się wiążą.
Podczas Eucharystii w sposób szczególny uhonorowanych zostało 14 par małżeńskich, które przeżyło wspólnie więcej niż 50 lat. Jubilaci otrzymali pamiątkowe figurki bł. Salomei ufundowane przez samorząd.
Ordynariusz sandomierski zwracając się do zgromadzonych małżonków jubilatów podkreślił znacznie ich życia, jako autentycznego świadectwa wiary i wzajemnej miłości.
– Dziękujmy nieustannie Bogu za łaskę wiarę i troszczmy się o nią za przykładem bł. Salomei. Bądźmy z niej dumni, gdyż nie posiadamy niczego cenniejszego. Jedynie mocą wiary jesteśmy zdolni pokonać kryzys rodziny, uzdrowić relacje społeczne i stawić czoła różnorodnym trudnościom. Takie przesłanie płynie również z jubileuszów małżeńskich obchodzonych dzisiaj uroczyście w tej świątyni. Wasze świadectwo, Drodzy Jubilaci, jest świadectwem ludzi prawdziwie wierzących i stanowi umocnienie dla nas wszystkich – podkreślił biskup.
Zawichojską uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielowa oraz Chór Katedralny z Sandomierza.
Przygotowania do uroczystości trwały w Zawichoście przez cały rok. W każdym miesiącu organizowane były konferencje, występy artystyczne, koncerty, podczas których przybliżana była historia miasta i osoba bł. Salomei.
Na ulicach Zawichostu od kilku dni panowała świąteczna atmosfera. Wśród rozwieszonych flag narodowych i papieskich w oknach domów wystawione zostały wizerunki błogosławionej patronki.
Bł. Salomea urodziła się na przełomie 1211 i 1212 r. We wczesnej młodości poślubiła księcia węgierskiego Kolomana, dla umocnienia pokoju między dwoma narodami. Wraz z mężem podjęli zobowiązanie o zachowaniu dziewictwa w życiu małżeńskim.
Po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego w 1245 r. przez brata Bolesława Wstydliwego klasztoru klarysek w Zawichoście. Bł. Salomea łączyła modlitwę, pokutę i charytatywną posługę wobec potrzebujących. Zmarła w opinii świętości w klasztorze pod Krakowem. Rozwijający się po jej śmierci kult Stolica Apostolska zatwierdziła w 1672 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.