Sieradz: 750-lecie Synodu i błogosławieństwo odnowionego placu wokół Kolegiaty
19 listopada 2012 | 14:59 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Z okazji 750. rocznicy Synodu Prowincjalnego Biskupów Polskich, którzy zebrali się w Sieradzu dla obrony praw Kościoła, uroczystej Eucharystii 18 listopada przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.
W Mszy św., obok licznie zgromadzonych wiernych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych z prezydentem miasta Sieradza Jackiem Walczakiem, wzięło udział ponad 40 kapłanów, w tym Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej.
Bp Mering w homilii, koncentrując się na ewangelicznym przesłaniu Chrystusa mówiącego o czasach ostatecznych wskazał, że Zbawiciel nie przychodzi na ten świat i nie naucza o Sądzie Ostatecznym, aby budzić w człowieku strach i lęk. W nauczaniu Zbawiciela chodzi nade wszystko o zmobilizowanie człowieka do postawy gotowości na Jego przyjście. Taka gotowość winna charakteryzować każdego prawdziwego chrześcijanina tak, by w każdym momencie swego życia mógł powtórzyć biblijne wezwanie „Przyjdź, Panie Jezu”, którym kończy się ostatnia z Ksiąg Pisma Świętego – Apokalipsa świętego Jana.
Po błogosławieństwie uczestnicy liturgii udali się na odnowiony plac otaczający świątynię, który został pobłogosławiony przez biskup. Bp Mering dziękując za prace w Kolegiacie i wokół niej, odniósł się do dziedzińców świątyni jerozolimskiej, które stanowiły jej integralną część. Troska o otoczenie świątyni jest zatem, jak podkreślił bp Mering, „nie tylko sprawą estetyki, ale i głębokiego przekonania, że jest to troska o przestrzeń spotkania Boga z człowiekiem, troska o miejsce, gdzie człowiek zostaje wprowadzony w dialog Bogiem”.
Po błogosławieństwie placu przy Kolegiacie bp Mering wraz z Kapitułą Kolegiaty Sieradzkiej dokonał otwarcia wystawy obrazów Józefa Ludwikiewicza w Domu Katolickim. Wystawa powstała dzięki córce artysty Pani Barbarze Ludwikiewicz-Grassi, mieszkającej na co dzień w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.