Poznań: listy bł. Piątki z Wronieckiej podczas Verba Sacra
18 listopada 2012 | 22:40 | msz Ⓒ Ⓟ
Fragmenty listów więziennych, pisanych na kilka chwil przed śmiercią, przez pięciu błogosławionych wychowanków oratorium salezjańskiego w Poznaniu, przeczytała w niedzielę 18 listopada podczas Verba Sacra wybitna aktorka Katarzyna Łaniewska. Specjalna prezentacja Verba Sarca odbyła się w poznańskiej katedrze z okazji obchodzonej w tym roku 70. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Piątki z Wronieckiej.
– Nie wyróżniali się niczym szczególnym, byli animatorami w oratorium, ministrantami, śpiewali w chórze, pomagali salezjanom – mówił w komentarzu do listów ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Podkreślił, że to dom rodzinny i oratorium wpłynęły na heroiczną postawę młodych chłopców wobec Boga i ojczyzny. – W ich grypsach i listach więziennych wyróżniają się elementy religijne, które pomagały im przetrwać czas więzienia – mówił wicepostulator procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej. Zwrócił uwagę na spokój, jaki uderza w listach oratorian. – Wynika on z pogodzenia się z wolą Bożą, z nadziei na spotkanie z kimś bliskim i z uporządkowania duszy – zaznaczył komentator.
Ks. Wąsowicz podkreślił, że to właśnie poznańscy oratorianie znaleźli się wśród pierwszej grupy męczenników II wojny światowej wyniesionych przez Jana Pawła II do chwały ołtarzy. – Okrągła rocznica ich męczeńskiej śmierci jest okazją, by odnowić przekonanie, że Eucharystia, spowiedź św. i wstawiennictwo Maryi pozwolą przetrwać największe przeciwności i pozostać wiernym Ewangelii, co dziś nie jest wcale łatwiejsze niż w czasach Piątki z Wronieckiej – stwierdził wicepostulator procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej.
Poznańska Piątka to młodzi błogosławieni: Czesław Jóźwiak (23 lata), Edward Kaźmierski (23 lata), Franciszek Kęsy (22 lata), Edward Klinik (23 lata) i Jarogniew Wojciechowski (20 lat), wychowankowie salezjańskiego oratorium przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Poznaniu. Wszyscy chłopcy byli liderami katolickiej młodzieży. We wrześniu 1940 r. zostali aresztowani przez gestapo za przynależność do tajnej organizacji „Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich”.
Więziono ich w Poznaniu w Forcie VII, Wronkach, Berlinie i Zwickau. W końcu skazano ich na śmierć jako zdrajców III Rzeszy. Wyrok wykonano przez zgilotynowanie 24 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim więzieniu w Dreźnie. Zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.