Płock: Diecezjalna Rada Duszpasterska o świeckich w Roku Wiary
17 listopada 2012 | 23:25 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że Rok Wiary powinien skłaniać do dawania świadectwa wiary w codziennym życiu, a podczas 43. Synodu Diecezji Płockiej powinna mieć miejsce jedność „akcji i kontemplacji”, rozmawiali dziś członkowie nowej kadencji Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Gościem spotkania był Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Podkreślał, jak ważna jest obecnie tożsamość i jakość wiary.
Przewodniczący spotkania bp Piotr Libera akcentował, że członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej powinni być „promotorami dzieła synodalnego w swych parafiach, wspólnotach, środowiskach rodzinnych i zawodowych”. Przypomniał, że 43. Synod ma przede wszystkim charakter pastoralny. Wspólna praca synodalna ma sprawić, że wierni poczują się „siostrami i braćmi w drodze”.
Ponadto ordynariusz płocki podkreślał, że Synod nie jest zarezerwowany dla wąskiej grupy osób, ale do wszystkich wiernych. Stąd tak ważne są propozycje zmian w prawodawstwie diecezjalnym, które już napływają z parafii. Poza tym akcentował, że w tym działaniu konieczna jest jedność „akcji i kontemplacji”.
Gościem spotkania był Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przekonywał, że w Roku Wiary tak naprawdę nic się nie zmienia: cały czas obowiązkiem chrześcijanina jest nawracać się i wierzyć w Ewangelię, ale rozwój, zmiany technologiczne, „uprawianie prawd i quasi prawd” powodują, że trzeba na wiarę spojrzeć inaczej.
„Wiara `próbowana` jest przez obojętność, szyderstwo i chłód tego świata wobec religii, a w sposób szczególny wobec chrześcijaństwa. Może być to jednak element oczyszczający, bowiem prowokuje do pytania, w co człowiek wierzy? Wiara w czasie wolności, to z jednej strony ryzyko, a z drugiej szansa na oczyszczenie. Tym bardziej istotny jest więc autentyzm chrześcijańskiego świata, za przykładem Jana Pawła II, który mówił, że współczesny świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli”, przypominał prelegent.
Dziennikarz przekonywał, że współczesne czasy, to czasy „mediokracji”: media mają ogromny wpływ na życie ludzi, a rzeczywistość Kościoła przedstawiają w sposób „karykaturalny”. Wynika to m.in. z ich tabloidyzacji. Nie można jednak skupiać się na tym, że media przedstawiają coś w niewłaściwy sposób; trzeba mniej patrzeć na to, skąd przychodzi krytyka, a bardziej zastanawiać się nad tym, czym ona jest uzasadniana.
Tomasz Królak stwierdzał, że Roku Wiary człowiek powinien pytać zwłaszcza o wiarę młodego pokolenia, które jest bardzo krytyczne: młodzież „czuwa i bada” czy jest się tylko nauczycielem, czy też świadczy się o tym, co się głosi. Poza tym akcentował, że w przypadku młodych, trzeba „bronić autonomii wiary od polityki”. Innym ważnym problemem są kwestie związane z teologią ciała i przedmałżeńską etyką seksualną. Przekonywał, że pod tym względem Polska jest „krajem misyjnym”: „Świeccy odczuwają głód, ponieważ nie mają świadomości towarzyszenia im Kościoła w tym względzie”, powoływał się na własne badania w tym zakresie.
W czasie dyskusji o. Marek Iwański, franciszkanin z Wyszogrodu zastanawiał się, czy jest możliwa centralizacja mediów katolickich. Inni uczestnicy spotkania zwracali uwagę na „wymykanie się wiernych” z Kościoła. Stąd tak ważna jest nowa ewangelizacja, która powinna być skierowana do osób „oziębłych w wierze” i tych, którzy odeszli z Kościoła: „W czasie Synodu powinniśmy zastanowić się nad nowymi obszarami, do których musimy dotrzeć”, sugerował ks. prałat Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
Zdaniem dr Iwony Zielonki, dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej, nowa ewangelizacja to nowa mentalność, działalność z tym związana ma charakter długofalowy. Będzie skuteczna, jeśli osoby w nią zaangażowane będą „grały do jednej bramki”.
Uczestnicy spotkania proponowali, aby rozpocząć od „rozeznania duchowego” i „powrotu do Boga: „My się `topimy`, bo patrzymy na społeczeństwo, a nie na Boga. Wszystkie dzieła musimy rozpoczynać od szczerej, gorącej modlitwy i adoracji”, przekonywała Małgorzata Tomczak.
Diecezjalną Radę Duszpasterską powołał biskup płocki Piotr Libera. Tworzy ją 70 osób: księży, świeckich, sióstr zakonnych, wywodzących się z różnych środowisk w diecezji. Sekretarzem rady jest ks. kan. Ryszard Paradowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku. Celem działalności Rady jest m.in. pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu przez niego misji pasterskiej. Rada zbiera się dwa razy w roku: jesienią i wiosną. Podczas tych spotkań poruszane są sprawy związane z aktualnymi problemami duszpasterskimi w diecezji i Kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.