Bp Napierała: bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami
11 listopada 2012 | 21:24 | ek Ⓒ Ⓟ
Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami – mówił bp senior Stanisław Napierała podczas X Pielgrzymki Myśliwych Diecezji Kaliskiej do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w bazylice zgromadzili się członkowie Polskiego Związku Łowieckiego z terenu diecezji kaliskiej.
Licznie zebranych pielgrzymów powitał kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota. – Świętujemy dziś narodowe Święto Niepodległości. Myślimy o naszych przodkach, którzy na przestrzeni dziejów poświęcili swoje życie dla ojczyzny. Prosimy też, aby Polska była wierna Bogu i tak się rozwijała, by Boże prawa były w niej przyjmowane z wdzięcznością i przekazywane następnym pokoleniom – mówił ks. Plota.
W homilii bp Napierała wskazał, że tegoroczna pielgrzymka przypadła w Święto Niepodległości, stąd stała się bogata w treści patriotyczne i religijne. Biskup ubolewał, że współcześni Polacy mówiąc o ojczyźnie najczęściej koncentrują się na aspektach negatywnych. – To prawda, że jest wiele zła, korupcji, niesprawiedliwości w naszym życiu publicznym, społecznym, politycznym, ale na szczęście ocalało jeszcze znaczące dobro. Trzeba je zauważać, wydobywać z zapomnienia i o nim mówić – powiedział.
Podkreślał, że należy bronić polskiej ziemi, która po tylu latach niewoli została odzyskana przez Polaków. – Po długich latach rozbioru, po podziale między dwa totalitaryzmy w czasie II wojny światowej Polska wolna i niepodległa wróciła na mapy świata. Pozostała jeszcze polska ziemia i tej trzeba bronić. Mamy nasze dziedzictwo kulturowe. Mamy nasze dzieje bohaterskie utkane poświęceniem i ofiarami tysięcy Polaków – mówił bp senior.
Przywołał wielkich Polaków, dzięki którym Polska jest wolna. Wśród nich wymienił Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który ocalił w Polsce Kościół przed programem ateizacji kraju w okresie PRL.
Wskazał, że największym autorytetem moralnym na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia był papież Jan Paweł II.
Biskup nawoływał, aby Polacy zabierali głos w ważnych dla Polski sprawach. – Nie pozwalajmy, aby przekłamywano historię, aby okradano w polskich szkołach godziny przeznaczone na naukę historii tak bardzo potrzebną młodemu pokoleniu. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami. Kochajmy Polskę – naszą ojczyznę – wołał pierwszy biskup kaliski.
W procesji z darami myśliwi przynieśli dary pól i lasów ofiarowane przez Koło Łowieckie nr 27 „Bażant” w Kobylinie oraz kwiaty przygotowane przez Koło Łowieckie nr 11 „Kuropatwa” z Krotoszyna i Koło Łowieckie nr 18 „Sokół” z Antonina.
Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzono patronowi myśliwych i leśników oraz ich rodziny.
Pielgrzymkę zakończyła procesja pod pomnik bł. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty.
W pielgrzymce uczestniczyli, m.in. ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. kan. Lechosław Woźniak, diecezjalny duszpasterz myśliwych, ks. kan. Marian Błaszczyk, kapelan Koła Łowieckiego nr 36 „Sokół” z Kalisza, władze samorządowe, członkowie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Okręgowej Rady Łowieckiej, przedstawiciele Kół Łowieckich z diecezji kaliskiej.
Uroczystość uświetnili: sygnaliści z Zespołu Muzyki Myśliwskiej przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie pod kierownictwem Henryka Mąki oraz młodzież z Gorzyc Wielkich w strojach ludowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.