Poznań: Filharmonia Poznańska ma 65 lat
11 listopada 2012 | 19:30 | msz Ⓒ Ⓟ
Mszy św. z okazji 65. rocznicy powstania Filharmonii Poznańskiej przewodniczył dziś w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych bp Zdzisław Fortuniak. – Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W losach naszej ojczyzny ważną rolę odgrywało dziedzictwo kultury, za które dzisiaj symbolicznie dziękujemy, obchodząc jubileusz naszej filharmonii – powiedział na początku Eucharystii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
W Mszy św. uczestniczyli filharmonicy poznańscy oraz pracownicy tej instytucji kultury. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Poznańskie Słowiki”, który od 1950 roku działa przy Filharmonii Poznańskiej.
– 10 listopada 1947 roku odbył się pierwszy koncert w Filharmonii Poznańskiej, której dyrektorem był prof. Tadeusz Szeligowski – wspomniał w homilii ks. dr Janusz Grześkowiak. Duszpasterz środowisk twórczych, tłumacząc etymologię słowa „filharmonia”, zauważył, że jest to miłość do zgodności dźwięków. – Owa miłość to harmonia, odnosząca się do wnętrza człowieka, który powinien odrodzić swoją człowieczą tożsamość z Bogiem Stwórcą – stwierdził ks. dr Grześkowiak. Kaznodzieja przekonywał, że tylko w harmonii z Panem Jezusem człowiek odnajduje ludzką godność i odpowiedź na pytanie o własną tożsamość.
Ks. dr Grześkowiak nawiązał też do słów Ojców Kapadockich, którzy byli przekonani, że piękno muzyki to najpiękniejsza ikona ludzkiego ducha. – Wizytówką bliskiej nam poznańskiej filharmonii powinno być piękno jako ikona samego Pana Boga – podkreślił duszpasterz środowisk twórczych.
Licznie zgromadzonym w poznańskiej świątyni filharmonikom życzył, by Pan Bóg pozwolił im tworzyć to, co najpiękniejsze, i by mogli obficie korzystać z repertuaru polskiej twórczości. – A korzystając z dziedzictwa kultury narodowej i świata, byście państwo mogli mówić o Bogu, że tylko On jest źródłem wszelkiego piękna – zaznaczył ks. Grześkowiak. Podkreślił, że filharmonicy są powołani do tego, by tworzyć to co piękne i prowadzić do Boga i by w harmonii z Nim odnaleźć sens swojego powołania i spożytkować rzadkie talenty, którymi zostali obdarzeni.
Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego rozpoczęła swoją działalność 10 listopada 1947 roku z inicjatywy tego poznańskiego kompozytora, który był także jej pierwszym dyrektorem. W 1968 roku ówczesny dyrektor Filharmonii Alojzy Andrzej Łuczak założył Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, który do dzisiaj popularyzuje muzykę symfoniczną wśród młodzieży i dzieci wielkopolskich szkół.
Poznańska filharmonia realizuje cykle koncertowe, prezentujące gwiazdy światowych scen i estrad oraz młode, obiecujące talenty muzyczne.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami.
Oprócz Orkiestry Symfonicznej, w ramach Filharmonii Poznańskiej od 1950 roku działa Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki”, założony przez zmarłego w tym roku prof. Stefana Stuligorsza.
Salą koncertową Filharmonii Poznańskiej jest Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana z doskonałej akustyki i przepięknej architektury w stylu neorenesansowym, która może pomieścić 1000 słuchaczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.