Ostrów Wielkopolski: jubileusz 90-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce
10 listopada 2012 | 19:44 | ek Ⓒ Ⓟ
Siostry salezjanki i młodzież z całej Polski świętują dzisiaj w Ostrowie Wielkopolskim jubileusz 90-lecia obecności zakonnic na ziemiach polskich. Obchody jubileuszowe z udziałem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, przedstawicieli salezjanów, władz samorządowych, sióstr salezjanek i młodzieży rozpoczęły się w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowali historię powstania zgromadzenia salezjanek na ziemiach polskich i ich działalność wśród sierot.
Za gorliwą posługę wśród młodych dziękował siostrom salezjankom bp Edward Janiak. Stwierdził, że inwestycja w ludzi młodych na pewno przyniesie efekty. – Jest to piękna inwestycja, która nie przekłada się na żadne rzeczy materialne, ale tyle dobra ile zostało zasiane w sercach młodych ludzi to jest najpiękniejsze w ojczyźnie i poza jej granicami – powiedział.
Młodzieży życzył, aby zawsze trwali przy Chrystusie. – Mam nadzieję, że wszystkie te przeżycia i to, czego doświadczacie w szkole w sensie intelektualnym, ale też formacyjnym zabierzecie jako piękny testament wpisany w swoje życie – podkreślił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Na spotkaniu obecna jest siostra Yvonne Reungoat, Matka Generalna Córek Maryi Wspomożycielki, która stwierdziła, że charyzmat salezjański zaszczepiony w Polsce – kraju tak bardzo bogatym w wartości i wiarę – zakorzenił się i w przedziwny sposób rozwinął. – Dzisiaj chcemy dziękować wszystkim córkom Maryi Wspomożycielki, które tworzyły historię zgromadzenia w Polsce. Życzę siostrom, aby w Waszych sercach płonął wielki ogień, który udzieli się młodzieży i zapłonie w ich serach – mówiła matka Reungoat.
Młodzież zachęcała do odwagi w humanizowaniu świata i niesieniu mu Jezusa. – Odwagi. Teraz jest czas przebudzenia, czas ożywiania nadziei, czas pielęgnowania snów i projektów pomimo doświadczanych trudności. Świat będzie taki, jaka jest młodzież. Wiara pokładana w Jezusie Chrystusie to największe oparcie w Waszej drodze. Dzisiaj Maryja z Jasnej Góry wzywa do humanizowania świata i do niesienia światu Jezusa – powiedziała przełożona.
Głównym punktem obchodów była Eucharystia, której w kościele św. Pawła Apostoła przewodniczył bp Edward Janiak.
Homilię wygłosił salezjanin ks. Marek Chmielewski, inspektor Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile. Kaznodzieja przypomniał historię przybycia do Polski salezjanek z Włoch i prowadzenie działalności wśród sierot. Wskazał, że pierwsze siostry były bardzo wyczekiwane i zostały przyjęte przez społeczeństwo polskie z wielką radością.
Mówił też o ciężkich warunkach i ubóstwie, w którym siostry z radością i gorliwością pełniły swoją posługę wśród biednych.
Stwierdził, że salezjankom udało się rozwinąć swoją działalność dzięki miłości do Boga. Zacytował słowa Matki Laury Meozzi, która wyznała wówczas: „Gdyby w grę nie wchodziła miłość do Boga i do Polski powróciłabym od razu do Włoch, ale miłość do Boga i do Was odwiodły mnie od tego kroku”.
Po południu w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się spotkanie Matki Generalnej Yvonne Reungoat z siostrami salezjankami, a następnie z młodzieżą.
8 listopada 1922 r. siostry salezjanki osiedliły się w Różanymstoku (obecnie woj. podlaskie), gdzie podjęły działalność opiekuńczo-wychowawczą. Było ich sześć (trzy Polki i trzy Włoszki), a na ich czele stanęła Matka Laura Meozii, dziś – Sługa Boża. Początki były trudne: ostry klimat, bieda okolicznej ludności oraz brak możliwości pracy zarobkowej. Rozwijającą się działalność sióstr przerwała II wojna światowa. Siostry zostały zmuszone do opuszczenia domów zakonnych i życia w rozproszeniu. Po wojnie zmiana sytuacji politycznej nie pozwoliła im na powrót do pozostawionych dzieł, w związku z czym ograniczyły swą aktywność do pracy katechetycznej, prowadzenia grup parafialnych i przedszkoli.
W 1982 r. wzrost liczby sióstr i domów doprowadziła do powstania dwóch Inspektorii (wrocławskiej i warszawskiej), które kontynuowały swoją dotychczasową misję ewangelizacyjną, a po roku 1989 r. rozszerzyły ją o nowe dzieła wychowawcze.
Aktualnie w Polsce jest ok. 500 salezjanek, które posługują w szkołach, przedszkolach, domach dziecka, oratoriach, świetlicach środowiskowych. Siostry salezjanki są też misjonarkami na różnych kontynentach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.