Bp Mering odprawił Mszę św. za zmarłych biskupów i prezbiterów
08 listopada 2012 | 16:41 | ks. an Ⓒ Ⓟ
W rocznicę uwięzienia przez gestapo bł. biskupa Michała Kozala i włocławskich kapłanów, alumnów oraz nauczycieli biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej za zmarłych biskupów i kapłanów, a następnie poprowadził procesję do miejsca uwięzienia włocławskich męczenników. Od kilku lat, z inicjatywy bp. Meringa, dokładnie w rocznicę tragicznych wydarzeń, 7 listopada duchowieństwo i wierni świeccy przechodzą tę samą drogę, którą prowadzeni byli bł. bp Kozal (patron Włocławka) i pozostali więźniowie.
Na modlitwie zgromadzili się księża Kapituły Katedralnej, proboszczowie parafii włocławskich, moderatorzy, profesorowie i alumni WSD, siostry, a także świeccy wierni. Homilię wygłosił ks. kan. Sławomir Deręgowski.
„Nie poradzimy sobie bez wiary, którą szczególnie w tym roku mamy pogłębiać” – powiedział kaznodzieja. Zaznaczył, że wciąż poszukujemy wiary, która nie tylko w tych dniach listopada, ale zawsze ma uświadamiać, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem tych, których tu, na ziemi, już nie ma. Mówił, że aresztowanym, których dzisiaj nazywanych męczennikami za wiarę, towarzyszyło „światło promieniujące od Chrystusa”, choć tamtej listopadowej nocy z pewnością nie byli świadomi celu tej wędrówki. Kaznodzieja zachęcał, by z tej Eucharystia bił blask nadziei, której czasem może brakować w codziennym trudzie życia.
Po liturgii zgromadzeni w bazylice katedralnej, w procesji pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa udali się na miejsce, gdzie przetrzymywano bł. bp. Michała Kozala i pozostałych więźniów. Procesja przeszła ulicą Wojska Polskiego do Ronda bł. Biskupa Michała Kozala, gdzie niegdyś znajdowało się więzienie, w którym osadzono aresztowanych. Bp Mering na miejscu modlitewnej zadumy odmówił modlitwę za zmarłych biskupów i prezbiterów. Po niej skierował słowa zachęty, by pamiętać o tych, którzy giną za wiarę. Na końcu wyraził słowa wdzięczności za udział w modlitewnym spotkaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.