Licheń: duszpasterze służby liturgicznej o nowej ewangelizacji
08 listopada 2012 | 13:40 | ra Ⓒ Ⓟ
Zadania służby liturgicznej w nowej ewangelizacji i w Roku Wiary były m.in. tematem spotkania duszpasterzy służby liturgicznej, które odbyło się 7 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
W zebraniu uczestniczyło 50 duszpasterzy służby liturgicznej. Wśród prelegentów byli m.in. bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, bp pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger oraz bp Stefan Cichy z Legnicy.
Tegoroczne spotkanie koncentrowało się głównie wokół rozważań zawartych w liście apostolskim "Porta fidei" Benedykta XVI. "Papież zachęca do tego, by skoncentrować się na tej szczególnej trosce o liturgię by ona była wyrazem przeżywania naszej wiary" – wyjaśnił ks. Krzysztof Ora, organizator spotkania.
W obradach uczestniczyli duszpasterze liturgiczni desygnowani do piastowania tych funkcji w swoich diecezjach. Zajmują się oni służbą liturgiczną, prawidłową oprawą wszelkich nabożeństw i uroczystości kościelnych począwszy od kandydatów, przez ministrantów, lektorów, ceremoniarzy na szafarzach nadzwyczajnych kończąc. W obradach wzięli także udział klerycy, osoby świeckie oraz przedstawiciele Centralnej Diakonii Ruchu „Światło-Życie”.
Zdaniem bp. Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ważne było odniesienie się w trakcie spotkania do tematu wiary, który w tym roku liturgicznym jest szczególnie ważny w Kościele. "Chcemy włączyć się w Rok Wiary także przez refleksję, jak budować i umacniać wiarę w życiu ministrantów, lektorów, całej służby liturgicznej, jak im w tym pomagać" – zaznaczył.
Wśród tematów zebrania znalazły się następujące zagadnienia: "Wzrastać w wierze i głosić Ewangelię z nowym zapałem”, „Jak celebrować wiarę w liturgii?”, „Zadania służby liturgicznej w dziele nowej ewangelizacji”, „Ceremoniarz i animator liturgiczny – teoria i praktyka” oraz „Formacja animatorów i ceremoniarzy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.