Kraków: międzynarodowe sympozjum o dialogu w ujęciu Jana Pawła II
07 listopada 2012 | 18:48 | led Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowe sympozjum naukowe pt. „Wokół koncepcji dialogu Jana Pawła II” odbyło się dzisiaj w ramach trwających w Krakowie VII Dni Jana Pawła II. Celem wydarzenia jest upamiętnienie papieża oraz popularyzacja jego myśli i nauczania, głównie wśród młodych ludzi. Gościem honorowym tegorocznego spotkania był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.
W trakcie międzynarodowego sympozjum „Wokół koncepcji dialogu Jana Pawła II” kard. Stanisław Dziwisz mówił, że chrześcijanie wszystkich kultur mieli prawo odnajdywać w Janie Pawle II swojego przewodnika. „Wiemy, że spełnił te oczekiwania” – dodał. Metropolita krakowski podkreślił, że Jan Paweł II nadal żyje w społeczności Kościoła, o czym przekonali się uczestnicy tegorocznego Synodu Biskupów, którzy wielokrotnie odwoływali się do jego nauki.
Hierarcha zaznaczył, że dialog i wsłuchiwanie się w innych stanowiły fundament pontyfikatu papieża. „Dialog to jedno z imion ewangelizacji współczesnego świata” – powiedział były sekretarz Jana Pawła II.
Z kolei ks. prof. dr hab. Jan Wal z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyjaśniał pojęcie dialogu w ujęciu Jana Pawła II i podkreślał wkład papieża w budowanie dialogu powszechnego. „Jan Paweł II doprecyzował pojęcie dialogu i wniósł wkład w jego aksjologiczny wymiar” – mówił.
Z kolei ks. abp Mieczysław Mokrzycki wygłosił wykład pt. „Jan Paweł II – człowiek dialogu. Refleksje teologa”. Podczas spotkania hierarcha podzielił się także osobistymi przemyśleniami, które zrodziły się podczas jego spotkań z papieżem, gdy był jego sekretarzem.
Zdaniem metropolity lwowskiego, dialog to jeden z najważniejszych sposobów poszukiwania prawdy. Według niego papież posiadał umiejętność słuchania drugiego i zrozumienia go z jego pozycji. „Jan Paweł II zawsze był klarowny w swojej postawie, jasno wyrażał swoje myśli, był w tym działaniu niekonwencjonalny” – mówił metropolita lwowski. „Papież był spragniony prawdy jaką niesie drugi człowiek” – podkreślił.
Zdaniem hierarchy owocami dialogu są otwartość, klarowność i dążenie do spotkania w miłości.
Natomiast prof. dr hab. Stanisław Grygiel z Papieskiego Instytutu Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim mówił, że osoba ratuje drugą osobę za pomocą słowa, dlatego też nie mogą być one puste. „Osoba jest wpisana w drugą osobę nadzieją i wiarą” – mówił. Według niego osobie, która nie należy do nikogo, obce jest doświadczenie moralne.
Podczas dyskusji uczestnicy wydarzenia mówili, że często w życiu społecznym ma się do czynienia z postawami antydialogicznymi. Ich zdaniem na wielu poziomach istnieje niezdolność do dialogu dlatego też trzeba wychowywać społeczeństwo do postawy dialogu. Według nich na każdego człowieka trzeba być krytycznie otwartym, na jego prawdę i dobro. Podkreślali też, że to powinno być punktem wyjścia dialogu w Polsce, którego często brakuje. Prof. Grygiel tłumaczył, że metoda dialogu polega na tym, że gdy „słyszę prośbę o kubek wody to go trzeba podać i odwrotnie, jeżeli ja go potrzebuję to powinienem go otrzymać”. „Słowo musi być czynem, a czyn słowem” – podkreślił.
Dniom Jana Pawła II będą towarzyszyły koncerty, wystawa fotografii oraz program artystyczny. Wydarzenie zakończy się Mszą św., której w Sanktuarium bł. Jana Pawła II będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Dni organizowane są przez krakowskie uczelnie od 2006 r., a ich celem jest popularyzacja nauczania i myśli Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenia koordynuje Uniwersytet Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W organizację włącza się również Krosno, Nowy Sącz, Oświęcim i Tarnów, które przygotowują debaty i koncerty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.