Konkurs literacki: „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?”
31 października 2012 | 16:52 | rk/www.auschwitz.org.pl Ⓒ Ⓟ
Pielęgnowanie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz wszystkich ofiar Holokaustu, a także rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką – to niektóre z celów konkursu literackiego ogłoszonego przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Konkurs – w którym nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategoriach: uczniów gimnazjów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych – polegać ma na napisaniu pracy w dowolnej formie literackiej (wywiad, rozprawka, esej, opowiadanie, reportaż). Tekst nie powinien przekraczać 4 stron maszynopisu.
Jak podkreśla dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński, „nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy bez poznania Auschwitz”. „Nie można bez Auschwitz zrozumieć dzisiejszego człowieka” – dodaje. Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz uważa, że konkurs jest okazją do głębszej, osobistej refleksji nad tym, czym był Auschwitz. „Edukacja na temat tego symbolu głęboko zakorzenionej nienawiści, okrucieństwa i dyskryminacji jest niezwykle istotna, uzmysławia nam bowiem, że instytucje demokratyczne i prawa człowieka nie są nam dane ot tak sobie, raz na zawsze — należy je stale chronić i pielęgnować, a gdy trzeba, walczyć o nie” – zaznacza.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znaleźć można w Regulaminie dostępnego w formie elektronicznej na stronie internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkeanu. Organizatorzy proszą, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z lekcją internetową „KL Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” na stronie http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/
Teksty konkursowe można przesyłać do 31 stycznia 2013 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.