Sygnet z lilią – pierścień bł. Karoliny dla mężczyzn
27 października 2012 | 21:58 | eb Ⓒ Ⓟ
Pierścień bł. Karoliny – który noszą osoby podejmujące zobowiązanie do abstynencji seksualnej do dnia ślubu – ma teraz również "męską" wersję w postaci sygnetu. Jest na nim lilia – symbol czystości i niewinności.
Ponieważ do sanktuarium w Zabawie przychodzi coraz więcej próśb o pierścienie bł. Karoliny, pomyślano także o wzorze, który chętniej mogliby nosić mężczyźni. Dotychczasowy pierścień z dużą lilią najczęściej wybierały kobiety.
Pierścień przeznaczony jest dla osób, które świadomie pragną zawierzyć swoje życie bł. Karolinie, a zwłaszcza troskę o wytrwanie w czystości do ślubu. Mogą go nosić osoby, które trwają w czystości a także ci, którzy pragną do niej wrócić.
Pierścień bł. Karoliny można nabyć w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
„Zachęcamy, aby przed założeniem pierścienia odmówić Litanię do bł. Karoliny i modlitwę o Jej kanonizację oraz dokonać swoimi słowami osobistego aktu zawierzenia, wypowiedzieć prośbę o realizowanie swojego powołania na drodze czystej i pięknej miłości. Każdego 18. dnia miesiąca, podczas Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny przy 10 stacji modlimy się w intencji tych, którzy przyjęli pierścień o siły do wytrwania w postanowieniu a każdego 10. dnia w tej intencji sprawowana jest Msza św.” – mówi ks. Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Prośby o pierścienie przychodzą z całej Polski. Noszą je zwłaszcza młodzi ludzie. Ich świadectwa są bardzo głębokie i przemyślane. Kilka z nich można przeczytać na stronie internetowej sanktuarium www.pz.lap.pl
„Obiecałam sobie, że nie będę nigdy sięgać po alkohol, papierosy, oraz że dochowam czystości przedmałżeńskiej. Wiem że Bóg dał mi łaskę dając mi rodziców, którzy mnie tak wychowali. Pierścień nie załatwi rozwiązań, on ma mi tylko o tym wszystkim przypominać oraz że jest ktoś przy mnie, że bł. Karolina wstawia się za moim życiem” – pisze Martyna z Poznania.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał – Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.
Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.
Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.