Rzeszów: debata o pojednaniu polsko-rosyjskim i podpisanie wspólnej deklaracji
23 października 2012 | 19:49 | ik Ⓒ Ⓟ
Przesłanie z 17 sierpnia – wydarzenie historyczne czy ślepy zaułek? – na ten temat debatowali w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego naukowcy i politycy. Celem spotkania była refleksja nad specyfiką relacji pomiędzy Polakami i Rosjanami w kontekście przesłania skierowanego przez przewodniczącego
Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchę Cyryla do obu narodów. Podsumowaniem rzeszowskich rozmów polityków i ekspertów obu krajów jest podpisana dziś tzw. deklaracja rzeszowska.
„Będziemy kontynuować zbliżającą wzajemnie dyskusję i wymieniać informacje na temat spraw o doniosłości moralnej, nad którymi pracować będą nasze parlamenty i kręgi opiniotwórcze” – obiecują uczestnicy konferencji.
Deklaracja skierowana do abp. Józefa Michalika i patriarchy Cyryla potwierdza między innymi chęć kierowania się w życiu publicznym zasadami moralnymi. „W deklaracji czytamy, że dotyczy to zwłaszcza ochrony życia nienarodzonych, in vitro, propagandy homoseksualnej czy walki z obecnością krzyża w przestrzeni publicznej. Chcielibyśmy by współpraca zaowocowała przyjmowaniem coraz to lepszych rozwiązań” – mówili podpisujący deklarację.
Stronę rosyjską podczas podpisania deklaracji reprezentowali Roman I. Chudiakow – poseł do Dumy Państwowej oraz dr Modest A. Kolerow – doradca państwowy I stopnia Federacji Rosyjskiej, stronę polską senatorowie: Kazimierz Jaworski i Jan Filip Libicki.
W konferencji wzięli udział miedzy innymi prof. Anna Raźny, dyrektor Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Paweł Kowal, europarlamentarzysta i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, Aleksiej Martynow, dyrektor Instytutu Nowych Państw, politycy rosyjscy: Modest Kolerow i Roman Chudiakow oraz reprezentanci polskiego parlamentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.