Płock: bp Libera w Roku Wiary zachęca do korzystania z łaski odpustu
20 października 2012 | 13:21 | eg Ⓒ Ⓟ
Bazylika katedralna w Płocku, bazylika kolegiacka w Pułtusku i sanktuarium w Skępem zostały m.in. wymienione w dekrecie biskupa płockiego Piotra Libery jako miejsca, w których w Roku Wiary można otrzymać odpust zupełny. Ordynariusz diecezji płockiej wymienia w nim także uroczystości, podczas których można uzyskać łaskę odpustu i prosi duszpasterzy, aby zachęcali wiernych do starań o uzyskanie odpustu.
W dekrecie wydanym z okazji Roku Wiary, zgodnie z normami zawartymi w dekrecie Penitencjarni Apostolskiej z 14 września 2012 r., bp Piotr Libera omawia warunki, pod jakimi można uzyskać odpust zupełny za grzechy od 14 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r. Są nimi: wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach Papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.
Odpust mogą uzyskać wierni, którzy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich (szczególnie w Rzymie), katakumb chrześcijańskich czy któregoś z sanktuariów, wymienionych w dekrecie, wezmą tam udział w nabożeństwie, modlitwie czy medytacji oraz odmówią Wyznanie Wiary.
Ponadto hierarcha stwierdza, że odpust mogą uzyskać wierni, którzy będą w czasie uroczystości i świąt kościelnych uczestniczyć w Eucharystii lub liturgii godzin oraz odmówią Wyznanie Wiary. Na tej liście znajdują się: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny (8 grudnia), Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), Święto Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia), Święto Ofiarowania Pana Jezusa (2 lutego), Święto Katedry św. Piotra (22 lutego), Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny (19 marca), Niedziela Miłosierdza (7 kwietnia), Uroczystść Zwiastowania Pańskiego (8 kwietnia), Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (12 maja), Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (19 maja), Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Święto św. Stanisława Kostki (18 września), Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (24 listopada).
Ponadto zaznacza się, że odpust zupełny stanie się udziałem wiernych także wówczas, gdy w dowolnym dniu w Roku Wiary, a najlepiej w rocznicę własnego chrztu “pobożnie nawiedzą kościół, w którym byli chrzczeni i odmówią wyznanie wiary”.
Bp Libera w dekrecie wyznacza także miejsca, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny, przez nawiedzenie indywidualne lub w grupie pielgrzymkowej, w czasie trwania Roku Wiary. Są to: bazylika w Płocku, bazylika w Pułtusku, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, sanktuarium w Skępem, sanktuarium w Żurominie, sanktuarium w Sierpcu, sanktuarium w Oborach, sanktuarium w Czerwińsku, sanktuarium w Przasnyszu.
“Serdecznie zachęcam duszpasterzy, szczególnie kustoszów wyznaczonych miejsc, aby kiedy to tylko możliwe, zachęcali wiernych do zyskania łaski odpustu. `Podwoje wiary` są bowiem dla nas nieustannie otwarte. Są to zaś podwoje wiary w Boga `bogatego w miłosierdzie`” – podsumowuje bp Libera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.