Abp Hoser odprawił Mszę w intencji medyków
19 października 2012 | 13:45 | mag Ⓒ Ⓟ
– Jednym z wyzwań medycyny jest dziś obrona człowieczeństwa człowieka – zauważył abp Henryk Hoser, który z
okazji święta Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, modlił się 18 października w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w intencji środowiska medycznego. W trakcie Mszy św. abp Hoser przybliżył postać św. Łukasza wskazując go jako wzór do naśladowania zarówno w wymiarze jego posługi lekarskiej jak i życia chrześcijańskiego.
– To jemu zawdzięczamy wiele wzmianek w Ewangelii na temat życia i działalności Chrystusa – zauważył kaznodzieja podkreślając, że opisując różne sytuacje św. Łukasz nigdy nie zatracił swoich lekarskich cech, takich jak wrażliwość na słabych i ubogich, precyzja w nazywaniu pewnych schorzeń czy w końcu wierność. Ta ostatnia, zdaniem abp Hosera jest także dziś niezbędna w zawodzie lekarza zarówno w jego odniesieniu do pacjenta jak i wzajemnych relacjach z kolegami czy koleżankami wykonującymi ten sam zawód.
Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę, że opisana przez św. Łukasza pedagogia Jezusa, polegająca na tym, że apostołowie przez trzy lata towarzyszyli mu we wszystkich wydarzeniach dzień i noc, jest również 'pedagogią lekarską’ wyrażającą się w tzw. stażach. – Każdy z nas doskonale wie, jak wiele się od swoich mistrzów nauczył – stwierdził abp Hoser.
Kaznodzieja nazwał również św. Łukasza teologiem modlitwy, który cytując Chrystusa przypomina, że powinna być ona naszym stałym pokarmem. – Wiara bez modlitwy, która jest spotkaniem, otwarciem się na Boga, staje się jedynie ideologią, czy światopoglądem" – zaznaczył bp warszawsko-praski.
Podsumowując życie i działalność św. Łukasza abp Hoser powiedział, że tym, co było jądrem krystalizacji całej bogatej osobowości ewangelisty było człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, które stało się narzędziem zbawienia. Tymczasem, jak zauważył kaznodzieja – najważniejszą kwestią, przed jaką stanęła ludzkość w XXI wieku jest znalezienie odpowiedź na pytanie: Kim jest człowiek? – Zdaniem abp Hosera – z pomocą dzisiejszym społeczeństwom i współczesnej kulturze może przyjść medycyna. Ona może bronić człowieczeństwa człowieka, które ulega nieustannej degradacji, manipulacji.
Bp warszawsko-praski zachęcał jednocześnie lekarzy aby przywracali chorym właściwą perspektywę nadziei ich życia. – Przede wszystkim tym, którzy umierają ukazujcie, że ich życie się nie kończy, że jego pełnią jest Królestwo Niebieskie.
Po Mszy św. w podziemiach katedry odbyło się doroczne spotkanie środowiska medycznego. Wzięli w nim udział min. przedstawiciele Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz dyrektorzy mazowieckich szpitali i placówek służby zdrowia.
Relikwie św. Łukasza znajdują się w Padwie – w kościele pod wezwaniem św. Justyny, w Pradze – w katedrze świętego Wita oraz w Tebach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.