Płock: o inicjatywach misyjnych w Roku Wiary
16 października 2012 | 21:54 | eg Ⓒ Ⓟ
O inicjatywach misyjnych w Roku Wiary w diecezji płockiej mówiono podczas jesiennego spotkania formacyjnego osób zajmujących się działalnością misyjną w parafiach: księży – dekanalnych referentów misyjnych oraz świeckich animatorów misyjnych. W spotkaniu uczestniczył ks. dr Tomasz Atłas – dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Gospodarz spotkania bp Piotr Libera podkreślał, że Rok Wiary jest dobrym czasem do inicjowania wydarzeń misyjnych.
Biskup płocki prosił, żeby pamiętać o modlitwie za misjonarzy. Podkreślał, że Rok Wiary powinien znaleźć swoje odniesienie do misji „W planach mamy wydanie w języku hiszpańskim dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego – trafią do naszej placówki misyjnej w Iquitos w Peru” – zapowiedział ordynariusz płocki.
Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawił misyjne aspekty Roku Wiary. Przywołał obchodzoną w tym roku 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot – założycielki róż różańcowych, które pierwotnie miały charakter misyjny. „Od samego początku chodziło o to, aby różaniec miał charakter misyjny, żeby podczas tej modlitwy modlić się za misje. Obecny jubileusz przypomniał tę ideę, dobrze, że `zerwał łuski z oczu`. Poza tym nie można zapominać o tym, że w dziele misyjnym, oprócz modlitwy i zbiórek środków, ważna jest też ofiara – cierpienie” – mówił ks. Atłas.
W jego opinii diecezja płocka jest „misyjnie otwarta i zaangażowana”. Księża z niej pochodzący pracują w Peru, Wenezueli czy Zambii. Ponadto zaprosił diecezjan do udziału w grudniowym czuwaniu Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze i zapowiedział, że animatorzy misyjni będą mogli zdobyć trzeci stopień tych kwalifikacji. Ks. Atłas podawał też statystyki z których wynika, że na świecie 1,1 tys. diecezji i organizacji kościelnych utrzymuje się z środków pozyskiwanych w ramach dzieła „Ad Gentes”.
Natomiast Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, zaprezentowała „Program formacyjny dla dzieci” – materiały oparte na tajemnicach wiary, wymienianych w modlitwie różańcowej. Zachęcała, aby korzystały z nich nie tylko dzieci, ale także ministranci, schole czy inne grupy parafialne. „Zaangażowanie w misje to dobry PR dla parafii” podkreślała A. Sobiech.
Na zakończenie spotkania jego organizator ks. Grzegorz Mierzejewski – diecezjalny referent ds. misji przedstawił program najważniejszych wydarzeń misyjnych w diecezji. Najbliższe będą obchody Tygodnia Misyjnego (od 21 października), a w styczniu odbędzie się tradycyjne spotkanie Kolędników Misyjnych z całej diecezji. Poza tym o konkursie dla młodzieży szkolnej „Mój szkolny kolega z misji” opowiedziała animatorka misyjna Marzena Sadowska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.