Kraków: Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II zainaugurował kolejny rok akademicki
16 października 2012 | 17:12 | led Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w Kolegiacie św. Anny, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął czwarty rok akademicki. Uroczystość odbyła się 16 października w 34. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, dzięki którego staraniom powstała ta uczelnia.
Uczelnia została powołana przez Benedykta XVI w czerwcu 2009 r. i stanowi kontynuację Papieskiej Akademii Teologicznej, która powstała dzięki staraniom Jana Pawła II.
Mszy św. w Kolegiacie św. Anny przewodniczy abp Wiesław Depo, metropolita częstochowski, a homilię wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Przypomniał on, że w tym dniu przypada 34. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Hierarcha podkreślił, że ważną rolę w życiu człowieka stanowi cisza. Odnosząc się do tego stwierdził, że niewątpliwie człowiekiem ciszy był bł. Jan Paweł II, który był wsłuchany w głos Jezusa. „Dlatego też później z taką mocą jego słowa przekazywały to co dobry pasterz przygotował jako pokarm dla swojej owczarni” – mówił. „Potrzeba nam ciszy i refleksji w rozpoczętym Roku Wiary, aby na nowo przylgnąć do prawd objawionych, a przede wszystkim by mocniej doświadczyć spotkania z osobową miłością z Jezusem” – podkreślił bp Jeż.
Jego zdaniem w dzisiejszych czasach potrzebna jest wiara odważna i zdecydowana oraz inteligentna i głęboka, nie bojąca się konfrontacji z coraz trudniejszymi wyzwaniami współczesności. „Potrzebna jest nam taka wiara, która może być fundamentem, na którym można oprzeć całe życie” – powiedział biskup tarnowski.
Po nabożeństwie profesorowie i studenci przeszli do Filharmonii Krakowskiej, gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. Podczas wystąpienia ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJPII podkreślił, że rozpoczynający się nowy rok akademicki jest kolejnym wyzwaniem dla wszystkich. „Dla studentów I roku jest otwarciem nowego, niezwykłego okresu w ich życiu. Dla naukowców rozpoczyna się kolejny etap intelektualnego rozwoju, przekazywania wiedzy i inspirowania młodych ludzi do jej zdobywania. Dla wszystkich pracowników to czas rzetelnej pracy na rzecz uczelni” – mówił. Rektor zwrócił uwagę na to, że prężnie rozwijają się wszystkie wydziały uczelni, koła naukowe, wydawnictwa oraz instytuty. Wśród nich wymienił m.in. Wydział Teologiczny, który otworzył nowe studia podyplomowe z franciszkanizmu oraz podyplomowe studia pastoralne. Z kolei Instytut Prawa Kanonicznego rozpoczął starania o przekształcenie w Wydział, a Wydział Filozoficzny otworzył nową specjalność: Philosophy in Science oraz podyplomowe studia 'Nauka i religia’.
Natomiast Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego uruchomił podyplomowe studia semiologiczne i prowadzi warsztaty historyczne dla młodzieży szkół średnich. Wydział Nauk Społecznych otworzył studia podyplomowe Asystent rodziny oraz Superwizja w zawodach wsparcia społecznego. Pracownicy Wydziału podejmują także współpracę międzynarodową − Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej bierze udział w Programie Unii Europejskiej Leonardo da Vinci. Natomiast w Instytucie Nauk o Rodzinie przygotowywany jest międzynarodowy projekt dotyczący edukacji z pracy socjalnej dla studiów II stopnia. Wydział stara się także o otwarcie studiów III stopnia w zakresie nauk o rodzinie i nauk o mediach. W planach jest także powołanie Instytutu Pracy Socjalnej i Profilaktyki Społecznej.
„Jako rektor pragnąłbym, aby nowy rok akademicki był czasem dobrze wykorzystanym przez nas wszystkich: na rozwój projektów badawczych, zacieśnienie współpracy ze znanymi ośrodkami naukowymi w Polsce i zagranicą, połączenie sił w celu polepszenia wyników rekrutacji oraz zdynamizowanie wszystkich sfer życia uniwersyteckiego” – zaznaczył ks. prof. Zuziak. „Jako uczelnia kościelna aktywnie włączymy się w obchody Roku Wiary poprzez organizację konferencji naukowych i ożywione duszpasterstwo mające na celu odnowienie i pogłębienie naszej wiary” – podkreślił rektor UPJPII.
W ramach uroczystości odbyła się również immatrykulacja studentów I roku, uczestnicy wysłuchali także wykładu inaugurującego, który wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pt. „Wiara jako realna rzeczywistość według Josepha Ratzingera – Benedykta XVI”. Spotkanie uświetnił występ chóru UPJPII „Psalmodia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.