Sierpc: sympozjum o wierze i nauce
14 października 2012 | 16:39 | eg Ⓒ Ⓟ
„Jak nauka i świat pomagają umocnić i ożywić wiarę” – taki tytuł nosiło sympozjum naukowe o wierze, które odbyło się 13 października na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu koło Płocka, z inicjatywy parafii św. Wita, Modesta i Krescencji oraz miejscowego oddziału Towarzystwa Naukowego w Płocku. Gościem spotkania był m.in. popularny aktor Dariusz Kowalski z serialu „Plebania”. Sympozjum w Sierpcu odbyło się w przeddzień inauguracji Roku Wiary w diecezji płockiej.
Spotkanie naukowe poprzedziło nabożeństwo w zabytkowym kościele z Drążdżewa, na terenie skansenu w Sierpcu. Poprowadził je ks. kan. Andrzej Więckowski, proboszcz parafii św. Wita. Modesta i Krescencji w Sierpcu oraz dziekan dekanatu sierpeckiego. Przeczytał obszerne fragmenty listu apostolskiego „Porta Fidei” Ojca Świętego Benedykta XVI, ogłaszającego Rok Wiary w Kościele powszechnym.
Płocki kanonista ks. prof. Wojciech Góralski przypomniał nauczanie Kościoła o rodzinie jako kolebce wiary oraz o odpowiedzialności rodzicielskiej: „Jeśli rodzice nie przekażą swoim dzieciom wiary, to nic im nie przekażą. Rodzice powinni być posłuszni wierze, którą wyznają. To właśnie w wierze tworzy się wzajemna komunia między rodzicami a dziećmi. Wiara jest płaszczyzną jedności Kościoła”, akcentował ks. Góralski.
Z kolei teolog ks. prof. Henryk Seweryniak wskazał, że Bóg dał ludziom dwie księgi: księgę natury i księgę wiary. One są napisane dwoma różnymi językami, ale nie są one sprzeczne lecz wzajemnie się uzupełniają: „Odkrycia nauk ścisłych nie dają nam dowodu na istnienie Boga, ale nas do tej prawdy zbliżają. Żeby wierzyć, nie muszę mieć dowodów naukowych. Żeby wierzyć, muszę się nawrócić” – przekonywał zebranych.
Gościem sympozjum był także aktor Dariusz Kowalski, który odtwarzał rolę Janusza Tracza w serialu „Plebania”. Opowiedział o czasie, gdy „był od Boga daleko”. Zwierzał się, że nawet w tamtym czasie miał wrażenie, że Bóg jest blisko, „jakby za szybą”: „Pan Bóg dla każdego człowieka napisał historię miłości i na tej drodze czeka na nas”, podkreślał aktor.
W programie sympozjum znalazł się także referat ks. dra Włodzimierza Piętki, redaktora naczelnego płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Mówił, że Bóg zbawia całego człowieka, razem z jego ciałem i zmysłami: niewidomemu darowuje wzrok a paralitykowi siły fizyczne. Zadał pytanie, jak człowiek wierzący ma żyć w zmysłowym świecie, który karmi się np. mediami. „Trzeba wrócić do języka prostego i integralnego, nauczyć się opowiadać nim historię swojej wiary. Środki komunikacji medialnej to środki `zimne`, odległe od tego, czym naprawdę żyje człowiek”, twierdził ks. Piętka.
Sierpeckie sympozjum podsumowano dyskusją panelową z udziałem prelegentów. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu oraz sierpeckiego oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego. Odbyło się w przeddzień diecezjalnej inauguracji Roku Wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.