Bp Balcerek: Tylko Boże Miłosierdzie może uratować świat
07 października 2012 | 21:16 | bt Ⓒ Ⓟ
W dniu rozpoczęcia Tygodnia Miłosierdzia, 7 października, nad Jeziorem Kierskim Małym, w miejscu, gdzie w 1929 r. Pan Jezus objawił się św. s. Faustynie Kowalskiej, bp Grzegorz Balcerek podkreślił, że „tylko Boże Miłosierdzie może uratować świat”. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył tam uroczystej Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym z okazji 74. rocznicy narodzin dla nieba Sekretarki Bożego Miłosierdzia, która przypadła 5 października.
Na początku Tygodnia Miłosierdzia przeżywanego w tym roku pod hasłem „Kościół domem miłosierdzia”, wierni z archidiecezji poznańskiej dziękowali Bogu za „odkrywanie przez św. s. Faustynę piękna i bogactwa chrześcijańskiego miłosierdzia” i prosili o potrzebne łaski dla „chorych i boleśnie doświadczonych, aby poprzez cierpienie stawali się ludźmi bogatymi w miłosierdzie”.
Modlono się również o to, aby rozpoczynający się wkrótce Rok Wiary stał się dla wszystkich archidiecezjan czasem wejścia w bliską relację z Bogiem. Proszono także o rozwój działającego w różnych miejscach nie tylko Polski, ale i świata, w tym także w podpoznańskim Kiekrzu, Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum, zrodzonego z charyzmatu św. s. Faustyny.
„Pan Bóg stawia każdego z nas w tym zwykłym, codziennym dniu na różnych miejscach i w różnych wymiarach. Ale cel mamy wszyscy ten sam − dążenie ku świętości. Tak, jak czyniła to siostra Faustyna i wielu innych przed nami” – przypomniał bp Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym stojącym w miejscu objawienia nad Jeziorem Kierskim Małym.
Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że „tylko Boże Miłosierdzie może uratować świat” dodając, że „Bóg nie działa w próżni, tylko działa przez człowieka” i zapraszając tym samym wszystkich uczestniczących w Eucharystii do osobistej świętości. „Iskra Bożego Miłosierdzia wyszła przez św. s. Faustynę, bł. ks. Michała Sopoćkę, jej spowiednika, czy przez bł. Jana Pawła II. Niech ona, drodzy siostry i bracia, przechodzi przez każdą i każdego z nas” – apelował bp Balcerek.
We wspólnej modlitwie w miejscu objawienia uczestniczyli, oprócz wiernych świeckich, również alumni z poznańskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz siostry zakonne m.in. ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnili natomiast członkowie Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała” pod przewodnictwem Leopolda „Poldka” Twardowskiego.
Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała także św. s. Faustyna Kowalska, przybyły do Kiekrza w 1928 r. z inicjatywy ks. kanonika Walentego Dymka, późniejszego arcybiskupa poznańskiego. 7 lipca 1929 r. przyjechała do kierskiego klasztoru na ok. 3 miesiące św. s. Faustyna, aby zastąpić chorą siostrę w pracy w kuchni.
13 września 1929 r. podczas przeżywanych jednodniowych rekolekcji święta dostąpiła objawienia Pana Jezusa nad Jeziorem Kierskim Małym, które opisała w swoim „Dzienniczku” (p. 158).
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia posługuje w Kiekrzu do dzisiaj. W 1984 r. otwarto przy kierskim domu Zgromadzenia ochronkę dla dzieci, a w 1986 r. rozpoczął działalność prowadzony przez siostry Dom Samotnej Matki. Natomiast w 2005 r. odbudowano Drogę św. s. Faustyny, którą święta podążała na miejsce objawień. Na terenie domu zakonnego znajduje się również pokój pamiątek z czasów św. s. Faustyny Kowalskiej, który dostępny jest dla zwiedzających.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.