Padew Narodowa: diecezjalna pielgrzymka osób głuchoniemych
01 października 2012 | 14:34 | apis Ⓒ Ⓟ
Do sanktuarium św. Antoniego w Padwi Narodowej pielgrzymowały w niedzielę 30 września osoby głuchonieme z grup duszpasterskich w Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztof Nitkiewicza tłumaczona była na język migowy przez ks. Waldemara Olecha, diecezjalnego duszpasterza osób niesłyszących.
W swej homilii biskup sandomierski zwracając się do osób głuchoniemych podkreślił, że w Kościele nie ma lepszych i gorszych. – Jesteśmy sobie równi i za siebie nawzajem odpowiedzialni. Wasze problemy związane z mową i słuchem jeszcze bardziej zbliżają do siebie nasze serca, zachęcają do posługiwania się językiem miłości, językiem Chrystusa – mówił bp Nitkiewicz.
– Nigdy nie czujcie się ułomni, gorsi, inni. Wasze szczególne zaufanie Bogu i człowiekowi, wrażliwość i spontaniczność, wzbogacają całą wspólnotę Kościoła – podkreślił biskup.
Eucharystię poprzedziła prezentacja pielgrzymich grup oraz katecheza poprowadzona przez ks. Waldemara Olecha, który opowiadał o patronie głuchoniemych św. Filipie Smaldone. Następnie w uroczystej procesji do padewskiej świątyni wprowadzono uroczyście relikwie patrona.
Ks. Dominik Bąk, duszpasterz osób niesłyszących w Stalowej Woli wyraził zadowolenie, że duszpasterstwo głuchoniemych i niesłyszących prowadzone jest w każdym większym mieście diecezji sandomierskiej.
– Gromadzimy się kilka razy w miesiącu na wspólnej Eucharystii i na spotkaniu formacyjnym. Wtedy nasi podopieczni mają okazję do spowiedzi i rozmowy z duszpasterzem, jak również do integracji w swoim środowisku. W każdym z tych miast organizowane są także Dni Głuchych, podczas których społeczeństwu przybliżane są problemy tych ludzi oraz prowadzona jest kampania mająca na celu przełamywanie barier we wzajemnej komunikacji – mówił ks. Bąk.
Wieś Padew została założona na prawie magdeburskim przed 1334 r. Parafia fundacji królewskiej, wyłączona z parafii Gawłuszowice, powstała prawdopodobnie pod koniec XIV w. Zygmunt I Stary w 1510 r. powiększył uposażenie parafii. W 1628 r. patronem świątyni został św. Antoni z Padwy. Wśród wielu zabytkowych rzeźb i obrazów znajduje się w niej obraz św. Antoniego, pochodzący z 1688 r. Parafia posiada akta parafialne od 1838 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.