Bydgoszcz: projekt Caritas „Niepełnosprawny – pełnosprawny uczestnik ruchu drogowego”
27 września 2012 | 18:10 | jm Ⓒ Ⓟ
235 osób z bydgoskich warsztatów terapii zajęciowej zostanie objętych szkoleniem w ramach projektu „Niepełnosprawny – pełnosprawny uczestnik ruchu drogowego” organizowanego przez Caritas Diecezji Bydgoskiej i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Głównym jego celem jest promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród osób niepełnosprawnych.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Funduszu Małych Grantów, a współfinansowane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Inauguracja projektu miała miejsce na terenie Ośrodka Rekreacji Konnej w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. – To kolejny dowód na to, że osoby niepełnosprawne nie są nam obce. Jako Caritas roztaczamy nad nimi troskliwą opiekę. W ciągu wielu lat dotarliśmy do tysięcy osób. Część z nich znalazła pracę, część wzmocniła swoją osobowość, uwierzyła w siebie – powiedział dyrektor Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.
„Chciałbym podziękować Caritas i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy za to, że potrafili tak dobrze stworzyć ten projekt, byście mogli w nim uczestniczyć” – dodał bp Jan Tyrawa, zwracając się do niepełnosprawnych i ich opiekunów.
W czasie festynu plenerowego zostały przeprowadzone m.in. zajęcia: interaktywne związane z ruchem drogowym, plastyczne w formie konkursu zatytułowane „Ja w ruchu drogowym” oraz z zakresu pomocy przedmedycznej, dostosowane do możliwości uczestników projektu. Komisarz Krzysztof Złotnicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zauważył, że osoby niepełnosprawne są sprawcami wypadków drogowych czy kolizji, spowodowanych głównie w sytuacji cofania pojazdem. – Będziemy je wyczulać na właściwe korzystanie z lusterek, przewidywania różnych sytuacji. Sens naszych działań polega przede wszystkim na tym, aby popularyzować wśród niepełnosprawnych zasady bezpiecznego poruszania się po drodze – stwierdził.
Beneficjenci projektu otrzymali pakiet elementów odblaskowych, który będą mogli umieścić na wózku inwalidzkim, plecaku lub rowerze, aby być bardziej widocznymi na drodze. „Pośrednim odbiorcą szkolenia zostali zaś instruktorzy terapii zajęciowej” – powiedziała Monika Kudła, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Niepełnosprawni – tak jak każdy z nas – poruszają się po drogach, chodnikach. Dlatego ten projekt pełni chociażby rolę edukacyjną. To pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie w naszym kraju. Mamy różnorodnych odbiorców, do których musimy dostosować program – dodała.
Również przez siedem tygodni odbywają się spotkania edukacyjne na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczestników warsztatów, prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Każdy warsztat oraz beneficjent otrzyma certyfikat uczestnictwa w szkoleniu i broszurę dotyczącą bezpiecznych zachowań na drodze.
Według autorów projektu realizacja całego przedsięwzięcia wpłynie na wzrost świadomości wśród uczestników terapii zajęciowej oraz instruktorów na temat bezpiecznych zachowań. Pozwoli im wypracować właściwe zachowania, nawyki i postawy na drodze. Co ważne, jeszcze bardziej uświadomi społeczeństwu fakt istnienia osób niepełnosprawnych jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego.
Projekt to również okazja do nawiązania współpracy między Caritas Diecezji Bydgoskiej, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Fundacją na Rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „Zielony Liść” z siedzibą w Toruniu oraz kadrą warsztatów terapii zajęciowej w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.