Bydgoszcz: odsłonięcie „Ściany Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
27 września 2012 | 16:12 | jm Ⓒ Ⓟ
Na bydgoskim cmentarzu komunalnym odsłonięto i poświęcono tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych. Zawisła ona na fragmencie muru nekropolii z 47 mniejszymi tabliczkami imiennymi. Są one przypisane poszczególnym członkom zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy padli ofiarą reżimu komunistycznego w PRL.
Wyklęci przez długi okres historii nie byli należycie uhonorowani. Inicjatorem akcji odszukania, zidentyfikowania i doprowadzenia do uczczenia pamięci o nich była dr Alicja Paczoska-Hauke, historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy. Pracownik tej samej instytucji – dr Marek Szymaniak – przypomniał, że upamiętnienie bohaterów celowo zostało zaplanowane w 73. rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, która umownie jest również datą początku funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego.
Szymaniak zaznaczył, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali światowej, jeśli chodzi o organizację formy oporu i walki z najeźdźcą niemieckim. – Odsłonięta zostaje tablica poświęcona bohaterom drugiej konspiracji niepodległościowej. Ludziom, którzy mimo zakończenia drugiej wojny światowej, kierując się poczuciem patriotyzmu, słusznie uznali, że walka o wolną ojczyznę nie została zakończona. Należało ją kontynuować, skoro okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką – dodał.
„Tym ludziom należy się pamięć. Oni nawet w listach prosili o to, aby Polacy byli im wdzięczni za przelaną krew, obronę wolności i niepodległości” – powiedział ks. prałat Władysław Mielcarek, który dokonał aktu poświęcenia.
W uroczystości odsłonięcia „Ściany Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięli udział przedstawiciele rodzin bohaterów, władz miejskich i wojewódzkich. – Uczestniczycie dzisiaj w żywej lekcji historii. Nie w takiej, która na co dzień odbywa się w szkolnych ławkach. W waszym wieku również uczyłem się historii, ale o wydarzeniach – tych, które staramy się dzisiaj przywrócić do pamięci – nie było ani słowa. Chciano wymazać z historii te wydarzenia, które dla ówczesnej władzy były niewygodne – mówił do młodzieży prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
W imieniu rodzin Żołnierzy Wyklętych głos zabrał Jerzy Gadzinowski. – Jest nas garstka. Wszystkie te rodziny w latach komunistycznej Polski były wyśmiewane i wyszydzane. Imię otrzymałem po moim stryju „Szarym”, którego tabliczka widnieje na tym grobie. Zginął najprawdopodobniej na dziedzińcu – niedaleko położonego stąd więzienia. Kiedy go aresztowano 13 listopada nie miał jeszcze osiemnastu lat. Pełnoletniość przeżywał 9 grudnia w celi śmierci. To radosny dzień, że możemy o nich pamiętać – mówił.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie z pobliskiego Zespołu Szkół nr 14. Wybrana spośród nich delegacja odebrała akt nadania patronatu. Młodzi będą sprawowali opiekę nad miejscem pamięci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.