Poznań: stomatolodzy z Fundacji „Redemptoris Missio” pojadą do Kamerunu
25 września 2012 | 21:23 | msz Ⓒ Ⓟ
Stomatolodzy Konrad Rylski i Krzysztof Gniazdowski 27 września wyjadą do Kamerunu w ramach projektu „Dentysta w Afryce”. Do końca roku akcja będzie współfinansowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Lekarze będą nieść pomoc stomatologiczną Kameruńczykom, którzy nie mają zapewnionej opieki medycznej, ponieważ nie stać ich na wizytę u lekarza – mówi KAI Justyna Janiec-Palczewska.
Wiceprezes fundacji podkreśla, że stomatolodzy będą pracować w gabinecie w polskiej misji Abong Mbang, a także będą odwiedzać miejsca, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć do lekarza. Jak zaznacza, kameruński gabinet jest bardzo dobrze wyposażony. – Oprócz fotela stomatologicznego i unitu, jest także mikroskop zabiegowy – mówi wiceprezes fundacji.
Janiec-Palczewska podkreśla, że codziennie do gabinetu przychodzi tak wielu pacjentów, że lekarze nawet ich nie liczą. – Dla większości Kameruńczyków to pierwsza wizyta u dentysty – stwierdza Palczewska.
Najczęstszym zabiegiem, który wykonują dentyści pracujący na misji, jest ekstrakcja zęba.
Pozbawieni opieki medycznej Kameruńczycy muszą pokonać nieraz 100 km, by dotrzeć do najbliższego gabinetu dentystycznego. Zazwyczaj korzystają więc z usług „wyrywacza zębów”, czyli miejscowego szamana, lub przyzwyczajają się do bólu i cierpienia. Próbują radzić sobie za pomocą domowych sposobów, przykładając na ząb kawałek żarzącego się drewna, aby ten obumarł i się pokruszył.
„Dentysta w Afryce” to autorski projekt Konrada Rylskiego, stomatologa z Warszawy, który zdecydował się nieść pomoc medyczną Kameruńczykom. Do tej pory odbył już cztery wyprawy do tego afrykańskiego kraju.
– Fundacja zachęca stomatologów do włączenia się w projekt „Dentysta w Afryce” i zaprasza do współpracy firmy, które mogłyby przekazać sprzęt medyczny potrzebny do pracy w Kamerunie – apeluje Janiec-Palczewska.
W styczniu lekarzy pracujących w Kamerunie zmieni Sławomir Burda. Lekarze są wolontariuszami i swoją pracę wykonują bezpłatnie.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Więcej o działalności Fundacji „Redemptoris Missio” na www.medicus.amp.edu.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.