Częstochowa: promocja książki o kard. Stefanie Wyszyńskim
25 września 2012 | 16:36 | ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Jasnogórski Pielgrzym, Ojciec Narodu. Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński” – to tytuł książki, której promocja odbyła się wieczorem 24 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Autorką publikacji jest Anna Krystyna Zyskowska, historyk, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, związana przez wiele lat z Jasną Górą. Książka została wydana przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.
W spotkaniu, które odbyło się w przeddzień kolejnej rocznicy aresztowania i uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, wzięli udział m.in. przedstawiciele Jasnej Góry, na czele z o. Izydorem Matuszewskim generałem zakonu ojców paulinów, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz mieszkańcy Częstochowy i pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”.
– Prymas Tysiąclecia znał „Niedzielę”. Łączyła go przyjaźń z ks. Antonim Marchewką, trzecim redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1945-53. „Niedziela” nosi znamiona Prymasa Wyszyńskiego. Ostatnie słowa jakie wypowiedział do mnie na ul. Miodowej w Warszawie kard. Wyszyński brzmiały: „Życzę ci wierności”- wspominał ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”.
Podczas spotkania rozmowę z autorką książki przeprowadził ks. Mariusz Frukacz zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który pytał m. in. o sprawę aresztowania i uwięzienia prymasa, o kontekst powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchody milenijne w 1966 r. – Uwięzienie kard. Wyszyńskiego wpisuje się w prześladowanie Kościoła przez władze komunistyczne w Europie. Tego samego doświadczyli m. in. kard. Mindszenty na Węgrzech i abp Slipyj arcybiskup lwowski obrządku greckokatolickiego – mówiła Anna Zyskowska.
Autorka wskazała również na wielkie znaczenie Jasnogórskich Ślubów Narodu i Wielkiej Nowenny. – To wielkie dzieło duchowe Prymasa Tysiąclecia zrodziło się w okresie uwięzienia Prymasa Tysiąclecia – podkreśliła.
Obecny na spotkaniu ks. dr Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Warszawie przypomniał, że „słowa Prymasa pasują do naszych czasów”. – Prymas Tysiąclecia wciąż mówi do naszego narodu, mówi do naszych władz, do naszej Ojczyzny – podkreślił ks. Struzik.
W rozmowie z KAI ks. Zdzisław Struzik podkreślił, że „czytelnik książki może z wielkim zainteresowaniem poznawać wyłaniający się z kart książki portret sługi Bożego, wielkiego Kardynała”.
Spotkanie zakończyła modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, którą poprowadził o. Izydor Matuszewski generał zakonu ojców paulinów.
Autorka w książce opowiada o życiu kard. Stefana Wyszyńskiego, odnosząc się z dużą kompetencją do dziejów naszej Ojczyzny i obecności Kościoła katolickiego w Polsce po II wojnie światowej. Pokazuje, jak wyglądała walka z Kościołem w PRL-u. Czyni to korzystając z dokumentów historycznych, zapisków „Pro memoria” Prymasa Wyszyńskiego oraz fragmentów jego homilii.
Czytelnik książki znajdzie w niej szerokie omówienie, jak wyglądał czas, kiedy kard. Stefan Wyszyński był, jak to określa autorka publikacji, „podopiecznym aparatu bezpieczeństwa”.
Prymas Tysiąclecia – Ojciec Narodu na kartach książki pokazany jest jako ten, który z wiarą, ale też ogromnym zaangażowaniem śledzi najważniejsze wydarzenia w Kościele oraz je współtworzy. Jako uczestnik Soboru Watykańskiego II zapoznaje ojców soborowych z ideą Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski, zabiega o pielgrzymkę papieża Pawła VI do Polski, jest zaangażowany w przygotowanie orędzia biskupów polskich do episkopatu Niemiec.
Szczególną wartością książki jest pokazanie maryjnej drogi Prymasa Tysiąclecia na Jasną Górę, jego wyjątkowych związków z Sanktuarium Narodu jako „amboną i ołtarzem Ojczyzny”. „Śledząc koleje życia Prymasa Tysiąclecia, widzimy, jak głęboka więź osobista łączyła go z Matką Bożą Częstochowską niemal od dzieciństwa i jak całe jego życie było pielgrzymowaniem w zasięgu promieniowania Jasnej Góry” – czytamy w książce.
Wyjątkowe więzi łączyły Prymasa Tysiąclecia z osobą Jana Pawła II. Zapis tych więzi znajdujemy na kartach książki.
Książka jest ubogacona zdjęciami z Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i autorstwa Krzysztofa Świertoka, fotografa jasnogórskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.