W Europie zamyka się kościoły, u nas powstają nowe
24 września 2012 | 10:08 | ks. is / pm Ⓒ Ⓟ
Abp Henryk Muszyński konsekrował 23 września w Tczewie kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. Prymas senior wyraził radość, że w Polsce powstają nowe kościoły jako wyraz „duchowej wolności, którą się cieszymy i która umożliwiła wzniesienie tej świątyni”.
W uroczystości wzięli udział biskupi: Wiesław Śmigiel, administrator diecezji pelplińskiej oraz biskup senior Piotr Krupa, były biskup pomocniczy pelpliński. Licznie przybyli księża, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i mieszkańcy Tczewa.
Przed obrzędem konsekracji, homilię wygłosił abp Muszyński, przedstawiając teologię świątyni, w tym tradycję starotestamentową. Były metropolita gnieźnieński stwierdził, że radość tej konsekracji jest tym większa, ponieważ „w innych częściach Europy zamyka się bardzo często świątynie, albo poświęca na cele użytkowe”. Fakt powstawania w Polsce nowych kościołów, zdaniem arcybiskupa, jest „znakiem wiary i głębokiej wdzięczności wobec Boga”, który błogosławi dziełu budowy świątyń. Kaznodzieja podkreślił, że „budowle materialne są trwalsze aniżeli ludzie”, a „ta świątynia będzie świadczyła o ludziach, którzy ją wznosili, o czasach, w których został zbudowany jako znak duchowej wolności, którą się cieszymy i która umożliwiła wzniesienie tej świątyni”.
Nawiązując do patrona kościoła, św. Franciszka z Asyżu, hierarcha dostrzegł w nim dobrego patrona nowej ewangelizacji, którą abp Muszyński rozumie jako kształtowanie „nowego człowieka, otwartego na miłość Boga i otwartego na drugiego człowieka, człowieka, który ma świadomość, że to, co w nim jest wielkie, pochodzi od Boga”. Wielkość patrona świątyni widzi abp Muszyński, w „dosłownym przyjęciu przez niego Ewangelii”, a to jest potrzebne ludziom obecnych czasów. Prymas-senior przypomniał, że tym czasom konieczni są „autentyczni świadkowie Ewangelii”.
Obrzędu poświęcenia kościoła wspólnie dokonali abp Muszyński i bp Śmigiel, który po modlitwie poświęcenia odmówionej przez głównego celebransa, namaścił krzyżmem świętym ściany nowej świątyni. Ołtarz został konsekrowany w 2000 r. przez śp. biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę.
W słowie końcowym administrator diecezji pelplińskiej bp Wiesław Śmigiel nawiązując do zbliżającego się Roku Wiary zauważył, że „ten kościół będzie jeszcze piękniejszy, gdy zawsze będą w nim ludzie pragnący wyznawać, celebrować i przeżywać swoją wiarę”.
Budowniczym kościoła św. Franciszka w Tczewie jest ks. kan. Jan Buk, którego zaangażowanie w powstawanie świątyni podkreślali wszyscy przemawiający oraz parafianie. Ta tczewska parafia słynie z organizowanych od wielu lat „Pikników na Górkach”, w których przebieg włączało się wielu wiernych. Wszelki dochód z koncertów, konkursów, sprzedawanych posiłków był przeznaczany na budowę świątyni. Na piknikach gromadziło się nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego Tczewa i okolic.
Parafia, która istnieje od ćwierć wieku, na początku liczyła zaledwie 800 osób. Wybudowała świątynię w ciągu 20 lat. Obecnie wspólnota parafialna liczy 2 tys. wiernych. Konsekrowany kościół ma długość 55 m i szerokość 25 m.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.