Abp Michalik: różaniec przez swoją prostotę prowadzi do głębokiego kontaktu z Bogiem
22 września 2012 | 20:09 | pab Ⓒ Ⓟ
Różaniec jest modlitwą, która przez swoją prostotę prowadzi do głębokiego kontaktu z Panem Bogiem – powiedział dziś abp Józef Michalik podczas Pielgrzymki Róż Różańcowych archidiecezji przemyskiej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Królestwo dla Strapionych”.
Metropolita przemyski zachęcał do wytrwałości na drodze Bożej w dobrym i systematycznej modlitwie.
– Różaniec jest taką modlitwą, która wymaga wytrwałości. To jest modlitwa wytrwałego medytowania poszczególnej tajemnicy dotyczącej Matki Najświętszej czy Pana Jezusa – powiedział abp Michalik, zaznaczając, że jest to bardzo prosta modlitwa, która „przez swoją prostotę prowadzi do głębokiego kontaktu z Panem Bogiem”. Zachęcał do wspólnej modlitwy w rodzinach, szczególnie różańcem. Podkreślał, aby nie zniechęcać się rozproszeniami, bo Duch Święty i tak kształtuje serce.
– Różaniec wprowadza nas w życie duchowe i pogłębia je. Budzi w nas potrzebę kontaktu z Bogiem, medytacji, rozważania. Nieważne, że czasem umknie uwaga, bo my rozważamy tajemnicę, której poświęcona jest ta modlitwa. Razem z Maryją Duch Święty uzupełnia moje roztargnienia, ale jednak mówię, wchodzę w kontakt, Duch Święty zaczyna pracować w moim sercu – powiedział abp Michalik. Wyraził przy tym przekonanie, że różaniec jest wielką drogą rozwoju wiary i umocnienia we współczesnych czasach.
– Biorąc różaniec do ręki, trwajmy na tej modlitwie, uczmy tej modlitwy. Jesteśmy potrzebni jako słudzy Maryi, w jedności z Nią przez wierność różańcowi. Matka Najświętsza Różańcowa jest drogą do nawróceń, do pokonania szatana – podkreślił abp Michalik.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się także do podpisanego w sierpniu br. Przesłania do Narodów Polski i Rosji. – Kościół prawosławny zauważył, że jest wielkie zagrożenie życia według wiary i obecności Pana Boga w życiu publicznym w Europie – wyjaśniał. Stwierdził, że ma ono być zachętą do budowania przyszłości na przebaczeniu i jedności, a nie na zbrojeniu i nienawiści.
Pielgrzymka Róż Różańcowych odbywa się każdego roku we wrześniu w innym sanktuarium maryjnym archidiecezji przemyskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.