Płock: zakończył się II Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
22 września 2012 | 16:35 | eg Ⓒ Ⓟ
Pokazy filmowe z autodeskrypcją, wieczory poetyckie i koncerty, z udziałem uczestników z całej Polski – znalazły się w się w programie II Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który zakończył się w Płocku.
Na II Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych przyjechali do Płocka goście z całej Polski, towarzyszyli im wolontariusze i psy przewodnicy. Festiwal miał charakter otwarty, we wszystkich imprezach mogli uczestniczyć także wszystkie chętne osoby.
Głównym tematem festiwalu był film. Uczestnicy festiwalu mogli w „NovymKinie Przedwiośnie” przy ul. Tumskiej oglądać projekcje filmów. Wyświetlono m.in. „Pana od muzyki” w reżyserii Christopha Barratiera, „Skrzypka na dachu” Normana Jewisona, „Wszystko będzie dobrze” Tomasza Wiszniewskiego i „Kołysankę” Juliusza Machulskiego.
Z kolei w Hotelu „Herman” odbywały się spotkania ze znanymi aktorami: Ewą Ziętek, Andrzejem Grabowski i Robertem Więckiewiczem. Aktorzy opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych. „Jeśli zaczniecie coś robić dla pieniędzy, to lepiej nie uprawiać tego zawodu. Dla aktora ważne jest to, czy widz słucha, czy jest wciśnięty w fotel, czy spogląda na zegarek” – zwierzała się Ewa Ziętek.
„Próbowałem sobie wyobrazić, jak powstaje w państwa wyobraźni obraz – przyznawał artysta. – Film jest przecież takim medium, w którym najważniejszy jest obraz, dialog jest dopełnieniem. Dzisiejsze spotkanie to dla mnie wyjątkowa sytuacja, ponieważ nigdy nie spotkałem się z tak duża liczbą osób niewidomych. Sporadycznie widzi się osobę z białą laską na ulicy” – przyznawał z kolei Robert Więckiewicz.
Do Płocka przyjechał także słoweński reżyser Mitja Okorn, twórca komedii romantycznej „Listy do M.”, nagrodzonej Bursztynowymi Lwami na festiwalu w Gdyni. Obecna była ponadto Anna Sadowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalistka od audiodeskrypcji – przekazywanego drogą słuchową werbalnego opisu treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.
Niewidomi uczestnicy płockiego festiwalu podczas spotkań z popularnymi gośćmi mieli okazję relacjonować, czego doświadczają, nie posługując się wzrokiem. „W oglądaniu filmów bardzo pomaga audiodeskrypcja. Ja sam lubię być zwrócony twarzą do ekranu” – stwierdził pan Antoni. Z kolei pani Beata z Otwocka wyjaśniała, że odbiera każdy rodzaj sztuki przez słuch. „Na tej podstawie tworzę obraz. W filmie słyszę dialogi, barwę głosu, emocje aktorów” – tłumaczyła uczestnikom festiwalu.
W programie festiwalu znalazł się m.in. koncert „Ballady spod lady” z udziałem Pawła Wójcika i Tomasza Sarniaka. Swoje wiersze czytała Dorota Suwała z Gostynina koło Płocka – laureatka głównej nagrody w konkursie poetyckim „Słowa, dobrze że jesteście”, organizowanym przez fundację Anny Dymnej.
Organizatorem II Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych było Stowarzyszenie „De Facto” z Płocka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.