Kraków: kapucyni budują nowoczesne centrum pomocy dla bezdomnych
20 września 2012 | 18:14 | led Ⓒ Ⓟ
W Krakowie powstaje Centrum Dzieła Pomocy św. o. Pio dla potrzebujących. – Nie chcemy wyręczać osób ubogich, ale chcemy wspierać osoby bezdomne w ich walce o lepsze życie – zapewnił 20 września na konferencji prasowej o. Henryk Cisowski OFM Cap. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2013 r. a budowa jest finansowana w całości ze środków pochodzących z 1 proc. podatku.
W nowym budynku o powierzchni prawie 2,5 tys. m kw. bezdomni będą mogli korzystać z samoobsługowej pralni, a także z ambulatorium medycznego, w którym znajdzie się gabinet stomatologiczny, ginekologiczny i dermatologiczny. Będzie on prowadzony przez Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei”. Będą także pomieszczenia do prowadzenia terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej, a także sala komputerowa. Na parterze będzie jadłodajnia, która jest kontynuacją kuchni społecznej s. Samueli, która była prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek przez 130 lat, ale później musiała zawiesić działalność.
Dyrektor Centrum Dzieła Pomocy św. o. Pio zwraca uwagę, że ubóstwo to nie tylko problemy mieszkania czy jedzenia, ale także problemy prawne, z pracą, brak wsparcia, dlatego nowy budynek będzie zarówno miejscem pomocy doraźnej, jak i aktywizacji zawodowej. Będzie to dopełnienie pomocy dla osób wychodzących z bezdomności, świadczonej przez krakowskich kapucynów.
Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio chce realizować swoją działalność we współpracy z różnymi instytucjami działającymi na rzecz najbiedniejszych. „Zarówno pomoc doraźna, jak i terapia, pomoc psychologiczna, systematyczne wsparcie w uzyskaniu mieszkania i zatrudnienia to narzędzia pozwalające na rzeczywistą zmianę sytuacji osób bezdomnych” – uważa o. Cisowski.
Iwona Surmaj, kierownik Punktu Konsultacyjnego działającego w Centrum Pomocy przy ul. Loretańskiej podkreśliła, że ośrodek pomocy to nie tylko odpowiedź na problemy osób bezdomnych, ale też na problemy miasta, w którym rocznie przebywa ok. 3 tys. bezdomnych. „Brakowało takiego miejsca, które skupiałoby pomoc różnego rodzaju, ten ośrodek będzie miejscem, w którym pomoc będzie świadczona kompleksowo” – mówiła.
Współpracę z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio nawiązała m.in. Galeria Krakowska, która ufunduje pralnico-suszarkę. Jej koszt to ponad 17 tys. zł. „Nie chcemy być obojętni na ludzką biedę, dlatego też nasza pomoc nie ograniczy się tylko do tego zakupu, ale również do pokrycia stałych kosztów jej utrzymania” – mówił Tomasz Polek, przedstawiciel Galerii Krakowskiej.
Kapucyni nie tylko zaspokajają bieżące potrzeby osób ubogich, ale przede wszystkim pomagają w wyjściu z bezdomności oraz wspierają ludzi w tym, aby stali się samodzielni i chcieli zmienić swój los.
Dzieło pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. Obejmuje swoją pomocą ludzi ubogich, samotnych i bezdomnych. Codziennie kapucyni oraz wolontariusze wydają ok. 100 bochenków chleba oraz gorącą herbatę, a raz w miesiącu i w święta – także inne podstawowe produkty żywnościowe. Poza tym centrum wspiera rodziny oraz indywidualne osoby będące w trudnej sytuacji materialnej poprzez dopłaty do rachunków za media oraz realizowanie recept lekarskich.
W Centrum Pomocy Ojca Pio potrzebujący mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy, schronienia, a także skorzystać z poradni psychologicznej. W trudnych przypadkach kapucyni i wolontariusze towarzyszą im podczas wizyty w przychodni czy szpitalu. Ponadto organizowana jest Wigilia, obiad w dzień Bożego Narodzenia oraz obiad wielkanocny dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych.
Zakończenie budowy centrum zaplanowano na wiosnę 2013 r. Nowy budynek powstaje przy ul. Smoleńsk i ma być dopełnieniem pomocy świadczonej przez Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które zostało otwarte w 2010 r. przy ul. Loretańskiej w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.